Bp Mendyk: Krzyż obecny w każdej klasie

Bp Mendyk: Krzyż obecny w każdej klasie
(fot. youtube.com)
PAP / Nasz Dziennik / kw

O obecność krzyża we wszystkich salach w szkole apelował bp Marek Mendyk, szef Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polskiego - informuje "Nasz Dziennik".

W związku z rozpoczętym w niedzielę Tygodniem Wychowania bp Mendyk wygłosił w Radiu Maryja katechezę. Dokonał bilansu 25 lat obecności religii w szkołach.

Krzyż - ważny znak

"Tam, gdzie nie ma krzyży, trzeba przypominać rodzicom, uświadamiać im, że to jest ważny znak w procesie wychowania młodego człowieka" - podkreślił bp Mendyk.

"Nie ma wątpliwości, że powrót katechezy do szkół był opatrznościowym działaniem" - stwierdził biskup. Jak wyjaśnił, było to opatrznościowe m.in. dlatego, że w szkole jest kontakt też z tymi młodymi, którzy w systemie katechezy parafialnej nigdy by na zajęcia z religii nie dotarli.

Religia w szkole

Wskazał też na problemy. Jeden z nich to brak krzyża w klasach. Najczęściej wisi on tylko w sali, gdzie odbywają się lekcje religii, a tak nie powinno być, zważywszy na fakt, że 90 proc. dzieci czy młodzieży z danej szkoły bierze udział w nauczaniu religii - relacjonuje "NDz".

"Nauczanie religii w szkole to przede wszystkim praca nad wychowaniem ku pełni człowieczeństwa" - podkreślał w wywiadze z 30 sierpnia 2014 r. bp Marek Mendyk.

Mówił również, że "gdyby katecheza była tylko w salach katechetycznych nie mielibyśmy takiej możliwości dotarcia do dużej grupy dzieci, młodzieży, a przez nich do rodziców".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bp Mendyk: Krzyż obecny w każdej klasie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.