Bronisław Komorowski: nie używać weta

Bronisław Komorowski: nie używać weta
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
PAP / pz

Prezydent Bronisław Komorowski wezwał w środę w belgijskiej Brugii do nieużywania "negocjacyjnej broni atomowej", jak określił ewentualne weto któregoś z krajów do unijnego budżetu na lata 2014-20.

- Wzywam naszych przyjaciół, którzy straszą dzisiaj użyciem negocjacyjnej broni atomowej, aby zechcieli się wznieść ponad horyzont najbliższych miesięcy czy lat - powiedział polski prezydent w Kolegium Europejskim w Brugii.

Jak dodał, gospodarka całej Unii już wkrótce, na co wskazują wiarygodne prognozy, wejdzie w fazę ponownego wzrostu. Zdaniem prezydenta użycie weta byłoby "drogą niestabilności", której rezultatem może być "pękanie ścian całego gmachu europejskiej jedności".

Według Komorowskiego weto powinno pozostać "ostatecznością i rozwiązaniem teoretycznym". Jak ocenił, "użycie weta jest sprzeczne nie tylko z zasadą solidarności, będącą jednym z kluczowych składników projektu Europa, ale byłoby przejawem krótkowzroczności z punktu widzenia utrzymania integralności Unii".

DEON.PL POLECA

Polski prezydent ocenił, że weto byłoby bardzo kosztowne dla wszystkich; sprawiłoby, że innym łatwiej byłoby naśladować takie rozwiązania, a ponadto dowodziłoby niezdolności Unii do wspólnego działania. Według Komorowskiego w obecnej sytuacji należy "wznieść się ponad doraźne impulsy i presje politycznych partykularyzmów".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Bronisław Komorowski: nie używać weta
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.