"Porozumienie ws. budżetu UE w tym tygodniu"

"Porozumienie ws. budżetu UE w tym tygodniu"
(fot. EPA/ANDY RAIN)
PAP / psd

Wielka Brytania uważa, że w tym tygodniu na szczycie w Brukseli unijni przywódcy mogą osiągnąć porozumienie w sprawie budżetu UE na lata 2014-20 - powiedziała w poniedziałek rzeczniczka premiera Davida Camerona.

Rzeczniczka nie poinformowała, jaki jest powód zmiany tonu wypowiedzi szefa brytyjskiego rządu w sprawie możliwości porozumienia. Powiedziała jedynie, że Cameron w ostatnich dniach rozmawiał z przywódcami Polski, Szwecji, Danii, Francji, Niemiec i Holandii, a wkrótce skontaktuje się z innymi unijnymi liderami.

Oprócz Polski wszystkie wymienione kraje są płatnikami netto i mogą być bardziej wyrozumiałe co do brytyjskiej propozycji zamrożenia budżetu UE na obecnym poziomie albo wręcz jego zmniejszenia - pisze agencja Reutera. 

"Wiemy, że negocjacje będą trudne", ale istnieją też "dobre pomysły dotyczące części budżetu, które nie zostały jeszcze całkowicie zbadanie" i w których możemy kontrolować wydatki - dodała. Powiedziała, że dotychczas nie analizowano sposobów ograniczenia wydatków poprzez cięcia kosztów administracyjnych.

"Premier wierzy, że możemy uporać się z tymi szczegółami, by osiągnąć odpowiednie porozumienie na szczycie w tygodniu, i jesteśmy gotowi to zrobić" - powiedziała rzeczniczka.

DEON.PL POLECA

Na początku listopada Cameron uznał za "niedorzeczne" propozycje budżetowe Komisji Europejskiej oraz groził, że jego kraj mógłby zablokować projekt nowego budżetu UE, jeśli uzna, że jest on nie do przyjęcia ze względu na zbyt duże wydatki i jest wymierzony w brytyjskie interesy.

W poniedziałek Cameron sygnalizował, że brytyjskie stanowisko dotyczące budżetu zyskało poparcie niektórych państw.

"Czuję, że mieszkańcy Europy są po mojej stronie, gdy proszę, abyśmy przestali nieustannie sięgać do naszych kieszeni i wydawać coraz więcej poprzez unijny budżet, zwłaszcza gdy tyle jego części nie jest odpowiednio wydawanych" - powiedział Cameron dziennikarzom na konferencji biznesowej w Londynie.

W poniedziałek "Financial Times" napisał, że rosnąca frustracja stanowiskiem Londynu w sprawie nowego budżetu UE skłoniła przedstawicieli Brukseli do przystąpienia do prac nad przestawieniem się na budżety roczne, zamiast wieloletnich, bez brytyjskiego udziału. Według dziennika mogłoby to mieć na celu skłonienie Camerona do tego, by na rozpoczynającym się w czwartek szczycie nie wykorzystywał brytyjskiego weta.

Komentując te doniesienia, rzeczniczka Camerona stwierdziła, że przed szczytem można spodziewać się "różnych opinii i taktyk negocjatorskich".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

"Porozumienie ws. budżetu UE w tym tygodniu"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.