CBA zatrzymało byłego wiceprezydenta stolicy

PAP / wab

Były wiceprezydent Warszawy Jacek Z. został zatrzymany w środę przez CBA w związku ze śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy przetargach na wagony warszawskiego metra. Zostanie doprowadzony do wrocławskiej prokuratury w czwartek.

Jak powiedział rzecznik CBA Jacek Dobrzyński, do zatrzymania doszło w środę rano. Obecnie trwają czynności z udziałem Jacka Z.; później zostanie przewieziony do Prokuratury Apelacyjnej we Wrocławiu.

Rzeczniczka tej prokuratury Elżbieta Czerepak powiedziała PAP, że Jacek Z. zostanie doprowadzony do prokuratury dopiero w czwartek, wtedy też będzie przesłuchiwany i ewentualnie zostaną mu postawione zarzuty.

Dodała, że Z. został zatrzymany w związku z toczącym się od 2008 r. śledztwem dotyczącym nieprawidłowości przy przetargu na tabor kolejowy warszawskiego metra.

DEON.PL POLECA

Jacek Z. był wiceprezydentem Warszawy w latach 1999 - 2002. Wcześniej był radnym Warszawy, a od listopada 2003 r. do stycznia 2004 r. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Infrastruktury. Był też posłem SLD i Samoobrony.

Wrocławska prokuratura apelacyjna od lipca 2008 r. prowadzi śledztwo ws. przyjęcia w latach 1998-2002 korzyści majątkowych przez osoby pełniące funkcje publiczne, w związku z przetargiem i dostawą taboru kolejowego dla Metra Warszawskiego przez firmę Alstom. Na polecenie prokuratury funkcjonariusze CBA zabezpieczyli dokumenty związane z przeprowadzeniem przetargu.

W październiku 2009 r. nawiązano ścisłą współpracę ze szwajcarskimi organami ścigania. Efektem tego było podpisanie umowy o utworzeniu wspólnego, polsko-szwajcarskiego zespołu śledczego, którego głównym zadaniem jest wyjaśnienie wszystkich wątków związanych z przetargiem na dostawę wagonów.

Do tej pory Prokuratura Apelacyjna we Wrocławiu postawiła zarzuty dwóm osobom.

W styczniu 2010 r. zarzut przyjęcia łapówki w związku z przetargiem na dostawę wagonów usłyszał Bogdan Z., b. dyrektor spółki Metro Warszawskie. Pracował on w spółce od początku budowy pierwszej linii metra. Dyrektorem spółki był od 1991 r. Został zwolniony w 2003 r., kiedy prezydentem Warszawy był Lech Kaczyński.

Pod koniec marca 2010 r. w tej sprawie zatrzymano b. stołecznego urzędnika Tadeusza N., który miał pośredniczyć w przekazaniu łapówki b. dyrektorowi metra. Mężczyzna został zatrzymany przez hiszpańską policję w Barcelonie na mocy Europejskiego Nakazu Aresztowania, a następnie przewieziony do Polski. Usłyszał zarzut pośredniczenia we wręczeniu łapówki.

Przetarg na zakup wagonów o wartości ponad 500 mln zł nadzorował w imieniu zarządu Jerzy Lejk - odpowiedzialny za drogi i transport wiceprezydent Warszawy z rekomendacji SLD. Obecnie jest on prezesem spółki Metro Warszawskie; został przesłuchany w śledztwie jako świadek.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

CBA zatrzymało byłego wiceprezydenta stolicy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.