CBOS: 41 proc. Polaków wchodzi w nowy rok z nadzieją

CBOS: 41 proc. Polaków wchodzi w nowy rok z nadzieją
(fot. shutterstock)
4 lata temu
PAP / kk

41 proc. Polaków deklaruje, że wchodzi w nowy rok z nadzieją, 27 proc. - z obawą; 31 proc. ankietowanych towarzyszą mieszane uczucia - wynika z sondażu CBOS.

Z sondażu wynika, że 25 proc. badanych spodziewa się w 2017 r. spokoju i stabilizacji w kraju (w tym 19 proc stabilizacji politycznej). Również 25 proc. ankietowanych spodziewa się w tym roku poprawy sytuacji gospodarczej i finansów kraju, przy czym - jak podkreśla CBOS - w tym kontekście najczęściej mówiono ogólnie o oczekiwaniu na wzrost gospodarczy (14 proc.) i zmniejszenie bezrobocia (11 proc.).

17 proc. respondentów liczy, że w 2017 r. poprawią się ich warunki życia, 12 proc. ankietowanych spodziewa się realizacji programu wyborczego PiS. Nieco rzadziej ankietowani oczekują zmiany polityki, sposobu działania obecnego rządu/partii rządzącej (7 proc). Z kolei 4 proc. respondentów wyraziło oczekiwania dotyczące zmiany rządu, odejścia PiS od władzy.

Z nadziejami wchodzą w 2017 rok w większości badani, którzy w hipotetycznych wyborach poparliby Prawo i Sprawiedliwość (66 proc.) lub Kukiz’15 (57 proc.). Wśród pozostałych największych potencjalnych elektoratów dominują ankietowani witający nowy rok z obawami (PO - 47 proc., PSL - 44 proc., SLD - 57 proc., Nowoczesna - 39 proc.).

CBOS spytał wszystkich badanych o ich największe obawy dotyczące spraw kraju. Źródłem lęku ankietowanych najczęściej jest konflikt, kryzys polityczny, brak dialogu (31 proc.).

Najliczniejsi w tej grupie są badani mówiący o obawach związanych z możliwością rozlania się tego konfliktu na całe społeczeństwo, czyli o ewentualnych niepokojach społecznych, rozruchach, zamieszkach, wojnie domowej, przelewie krwi na ulicy, demonstracjach (16 proc.). W badaniu podkreślono, że ponad połowa wywiadów została zrealizowana w końcowej fazie kryzysu parlamentarnego, który na kilka tygodni zdominował życie polityczne w kraju.

Obawy 18 proc. ankietowanych w 2017 r. dotyczą sytuacji międzynarodowej i "uwarunkowań zewnętrznych". 17 proc. respondentów obawia się możliwego kryzysu gospodarczego, działań obecnego rządu i partii Prawo i Sprawiedliwość (14 proc.), niedookreślonego zagrożenia wojennego (7 proc.), braku pieniędzy w budżecie państwa, kryzysu finansów publicznych (5 proc.) oraz działań opozycji (3 proc.).

Badanie "Aktualne problemy i wydarzenia" przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich (face to face) wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 7-15 stycznia 2017 roku na liczącej 1045 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

CBOS: 41 proc. Polaków wchodzi w nowy rok z nadzieją
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.