Chorzy psychicznie pierwszymi ofiarami kryzysu

Chorzy psychicznie pierwszymi ofiarami kryzysu
(fot. flickr.com/ by Joan Vt Garcia)
PAP/ ad

Dofinansowanie polskiej psychiatrii oraz ustanowienie Międzynarodowego Dnia Pamięci o Zagładzie Osób Psychicznie Chorych - to główne postulaty, zgłoszone podczas wtorkowej konferencji w biurze Rzecznika Praw Obywatelskich.

Oprócz RPO współorganizatorami konferencji "Pierwsze ofiary kryzysów - osoby chore psychicznie" były: Katedra i Klinika Psychiatryczna UW oraz Instytut Psychiatrii i Neurologii Zakładu Zdrowia Publicznego.

"Osoby chore psychicznie są pierwszymi ofiarami kryzysu, widzimy to zarówno w finansowaniu szpitali, w wyposażeniu szpitali psychiatrycznych, jak wskazują nasze kontrole tu jest szczególnie trudna sytuacja. Widzimy to przede wszystkim w trudnościach ze znajdowaniem miejsc pracy przez osoby już wyleczone, które nie mogą odnaleźć swojego miejsca w społeczeństwie" - powiedziała PAP Rzecznik Praw Obywatelskich, prof. Irena Lipowicz.

"Zastanawiamy się wspólnie, w jaki sposób zmianami prawa, akcjami społecznymi oraz argumentami ekonomicznymi wskazywać, że Polsce opłaca się pod każdym względem - moralnym, ekonomicznym i prawnym poprawa sytuacji osób chorych psychicznie" - dodała.

Uczestnicy konferencji szczególną uwagę zwracali na potrzebę dofinansowania polskiej psychiatrii. W wystąpieniach konferencyjnych wskazywano m.in., że ustanowiony w grudniu 2010 r. Narodowy Program Ochrony Zdrowia Psychicznego wobec braku pieniędzy nie jest realizowany.

DEON.PL POLECA

Program obejmuje lata 2011-2015, a jego głównym celem miała być promocja zdrowia psychicznego i zapobieganie zaburzeniom psychicznym. Chodzi także o zapewnienie osobom z takimi zaburzeniami lepszego dostępu do opieki zdrowotnej i form wsparcia oraz pomocy, które umożliwią im życie w rodzinie i społeczeństwie.

Prof. Andrzej Cechnicki, psychiatra z Collegium Medicum UJ wskazał, że niezbędny poziom finansowania psychiatrii, to 5 proc. budżetu służby zdrowia. Wśród innych postulatów podnoszono m.in. potrzebę zmiany tradycyjnego modelu opieki psychiatrycznej, opartego na izolacji w szpitalu, na środowiskowy, przybliżający różne formy leczenia do miejsca zamieszkania chorych.

"Władze publiczne mają tendencję do spychania problemu. Tak, jak szpitale psychiatryczne gdzieś daleko od szosy od umieszczane, tak ta problematyka w obliczu ciśnienia wielu innych spraw bywa spychana na później, na dalej, na taniej, a z tym trzeba skończyć, bo to jest poważny rządowy program i także NIK wskazuje na konieczność jego pełniejszej realizacji" - powiedziała Lipowicz.

Wprowadzeniem do konferencji RPO była część historyczna na temat zagłady chorych psychicznie w Polsce przez hitlerowskie Niemcy. RPO poparł inicjatywę lekarzy psychiatrów, by 22 września wprowadzić Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zagładzie Osób Psychicznie Chorych. Powołany ma też zostać komitet organizacyjny ds. wzniesienia w Warszawie pomnika upamiętniającego te ofiary.

"Chcielibyśmy, by powstał taki dzień pamięci oraz jakaś forma pomnika, niezależnie od płyt nagrobnych dla tych ludzi - to było często 300-500 osób rozstrzelanych, zamordowanych, zagłodzonych. Należy o nich pamiętać" - powiedziała Lipowicz.

Przeczytaj o inicjatywie RATUJEMY ZIELONY DÓŁ

Mimo protestów wojewoda Jerzy Miller nie zmienił swojej decyzji w sprawie ośrodka Zielony Dół na Woli Justowskiej w Krakowie. Chorzy psychicznie muszą się wyprowadzić.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Chorzy psychicznie pierwszymi ofiarami kryzysu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.