Co robić z odpadami na cmentarzach - poradnik

Co robić z odpadami na cmentarzach - poradnik
(fot. PAP/Darek Delmanowicz)
PAP / drr

Poradnik, co robić z wypalonymi zniczami i odpadami, które pozostały po porządkowaniu grobów, przygotowały dla krakowian Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania i Zarząd Cmentarzy Komunalnych.

Od 1 lipca obowiązują nowe zasady gospodarki odpadami i na cmentarzach komunalnych prowadzona jest ich selektywna zbiórka. "Bezpośrednio przed Dniem Wszystkich Świętych na nekropoliach rośnie ruch i wzrasta ilość pozostawianych odpadów np. w lutym zeszłego roku na Cmentarzach Rakowickim, w Bronowicach i w Mydlnikach zebraliśmy 37 ton śmieci, a w październiku ub. roku 406 ton. Przygotowaliśmy poradnik, bo odpady, wytwarzane na cmentarzach, są nietypowe, nie mamy z nimi do czynienia w gospodarstwie domowym. Chcemy krakowianom ułatwić ich segregację" - powiedziała PAP Patrycja Ćwikła z Zarządu Cmentarzy Komunalnych w Krakowie.

W październiku zeszłego roku na terenie wszystkich cmentarzy zarządzanych przez ZCK zebrano w sumie ponad 800 ton odpadów. Poradnik jest dostępny na stronach internetowych miasta, MPO i ZCK.

Na terenie każdego cmentarza ustawione są metalowe kosze na odpady: czarne, zielone i żółte. Zwiędłe kwiaty, wiązanki i wieńce ze sztucznych tworzyw, obudowy zniczy zawierające resztki wosku, a także gąbki, ścierki i druciane zmywaki mają być wrzucane do koszy czarnych na odpady mieszane. Folię, tekturę, puste opakowania po środkach czystości, metalowe wieczka i plastikowe podstawki - trzeba wrzucać do pojemników żółtych, a szkło po zniczach - do zielonych.

Od kilku lat w Krakowie funkcjonuje internetowy lokalizator grobów - wystarczy wpisać imię i nazwisko zmarłego, przybliżony rok pogrzebu, a komputer pokaże, na którym z cmentarzy, w jakiej kwaterze i w którym rzędzie osoba zmarła jest pochowana. Lokalizator jest dostępny na stronie www.cmentarze.krakow.pl.

Ze względu na ograniczenia ruchu i niemożność dotarcia w bezpośrednie sąsiedztwo cmentarzy warto korzystać z komunikacji miejskiej. W związku ze świętami w Krakowie uruchomione będą specjalne linie tramwajowe i autobusowe. Na cmentarzach: Rakowickim (od ulicy Prandoty), Prądniku Czerwonym i Grębałowie niepełnosprawni będą mogli skorzystać z przewozu meleksami do grobów rodzinnych.

Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Krakowie zarządza 12 nekropoliami. Jak wynika z przeprowadzonych w zeszłym roku ankiet 30 proc. odwiedzających cmentarze przychodzi tam tylko z racji świąt i rocznicy śmierci bliskich, 25 proc. - raz w tygodniu, a 20 proc. - raz w miesiącu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co robić z odpadami na cmentarzach - poradnik
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.