Co z referendum o odwołanie Gronkiewicz-Waltz

Co z referendum o odwołanie Gronkiewicz-Waltz
(fot. PAP/Rafał Guz )
PAP / slo

W środę mija termin na wydanie przez komisarza wyborczego postanowienia o referendum w sprawie odwołania prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz. Delegatura Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie poinformowała we wtorek, że komisarz postanowienia jeszcze nie wydał.

- Termin upływa jutro i nie ma jeszcze ostatecznej decyzji co do terminu wydania postanowienia. Mamy czas dziś i jutro na wykonanie tych ostatnich czynności - powiedziała PAP szefowa delegatury Krajowego Biura Wyborczego w Warszawie Anna Lubaczewska.

We wtorek część mediów podała, że komisarz doliczył się już wymagalnej liczby podpisów pod wnioskiem o referendum, tj. 133 tys. 576 (to 10 proc. uprawnionych do głosowania w Warszawie; organizatorzy akcji zbierania podpisów informowali, że zebrali ich ponad 230 tys. - PAP). Pytana o tę informację Lubaczewska powiedziała, że zakończenie liczenia głosów nie oznacza, że pod wnioskiem znajduje się wymagalna liczba podpisów. - To niewłaściwie sformułowany wniosek - powiedziała.

- Nic takiego od nas nie zostało sformułowane i nie padło (...), choć czynności są sukcesywnie wykonywane, to ocena dotyczy całości przedłożonego materiału, a jej wynikiem jest postanowienie komisarza o przyjęciu bądź odrzuceniu wniosku. A postanowienia w dalszym ciągu nie ma - podkreśliła.

Dyrektorka delegatury KBW poinformowała, że w sprawie referendum wpłynęło ponad 20 skarg. Część z nich była anonimowa.

Jedną ze skarg złożył poseł PO Andrzej Halicki. Zakwestionował on m.in. sposób zbierania podpisów pod wnioskiem o referendum. Według niego osoby związane z PiS zbierały podpisy na kartach, które znacznie różniły się od pozostałych, a wymagana ustawą informacja dotycząca inicjatora referendum (czyli Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej) podana była bardzo małą czcionką. Z kolei na części kart znajdowało się logo Ruchu Palikota.

Podobną skargę pod koniec ubiegłego tygodnia złożył też szef klubu PO w Radzie Warszawy Jarosław Szostakowski. - Generalnie chodzi o to, że przy zbieraniu podpisów były stosowane różne karty wzorów podpisów.

Szczególnie ta stosowana przez Prawo i Sprawiedliwość radykalnie się różni od tej oryginalnej, Warszawskiej Wspólnoty Samorządowej. Zgodnie z opinią Państwowej Komisji Wyborczej, jeżeli taka zmiana może wprowadzać w błąd, jest to podstawa do kwestionowania takich podpisów - powiedział PAP.

Komisarz wyborczy ma 30 dni na weryfikację zebranych podpisów i wydanie postanowienia o przeprowadzeniu referendum lub o odrzuceniu wniosku mieszkańców.

Aby referendum lokalne mogło się odbyć, pod wnioskiem o jego przeprowadzenie musi podpisać się 10 proc. uprawnionych do głosowania. W przypadku referendum ws. odwołania prezydent Warszawy to 133 tys. 576 osób.

Zgodnie z prawem, jeśli komisarz zdecyduje o przeprowadzeniu referendum, musi się ono odbyć w dzień wolny od pracy, najpóźniej 50. dnia od opublikowania postanowienia komisarza. Oznacza to, że referendum w Warszawie musiałoby odbyć się najpóźniej w połowie października.

Referendum będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział 3/5 liczby wyborców, którzy wzięli udział w wyborze odwoływanego organu. W wyborach na prezydenta Warszawy w 2010 r., w których zwyciężyła Gronkiewicz-Waltz, wzięło udział 649 049 osób. Oznacza to, że referendum w sprawie jej odwołania będzie ważne, jeśli weźmie w nim udział co najmniej 389 430 osób.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Co z referendum o odwołanie Gronkiewicz-Waltz
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.