Czas, by zakończyć misję w Afganistanie

Czas, by zakończyć misję w Afganistanie
Wyjście polskich wojsk z Afganistanu "to na pewno nie są tygodnie ani miesiąc (fot. isafmedia)
PAP / slo

Nadszedł czas, aby zakończyć naszą misję w Afganistanie - powiedział w sobotę na wiecu w Kielcach Bronisław Komorowski.

Dodał, że jako sprawujący funkcję głowy państwa, występuje do rządu z wnioskiem o opracowanie strategii zakończenia polskiej obecności w Afganistanie.

"Nie może to oznaczać pospiesznej ucieczki, nie może to oznaczać dezerterowania z pola walki, nie może to oznaczać porzucania naszych sojuszników, ale trzeba razem z NATO określić jednoznacznie terminy zakończenia naszej misji, etapy wyprowadzenia żołnierzy polskich z Afganistanu" - powiedział na wiecu Komorowski.

Komorowski podkreślił, że "teraz musimy w większym stopniu dbać o bezpieczeństwo naszego regionu, a przede wszystkim o bezpieczeństwo państwa polskiego" - zaznaczył.

"Jest przygotowywana strategia wyjścia z NATO. Całkiem zwyczajnie, jestem po rozmowie z panem premierem na ten temat właśnie" - powiedział marszałek Sejmu, pytany przez dziennikarzy na konferencji prasowej, po wiecu, kiedy wniosek ws. Afganistanu będzie gotowy i co ma na myśli, mówiąc, że taki wniosek jest przygotowywany.

"Rozmawiałem z premierem parę dni temu, bez wiedzy, co się może wydarzyć dzisiaj" - powiedział. "Stąd jest pełna jedność wypowiedzi pana premiera i moja, bośmy to ustalili" - podkreślił.

W sobotę MON podało, że w Afganistanie w wyniku eksplozji ładunku wybuchowego umieszczonego przy drodze zginął polski żołnierz kpr. Miłosz Górka. Lekko poszkodowanych zostało ośmiu innych żołnierzy.

Premier Donald Tusk powiedział w sobotę w Tczewie, że "każda śmierć polskiego żołnierza w Afganistanie będzie zawsze powodowała to jedno oczywiste pytanie: jak długo jeszcze polscy żołnierze będą na tej misji?"

Premier podkreślił, że Polacy mają prawo oczekiwać od przyszłego prezydenta i rządu "mocnej akcji na rzecz planu szybkiego wyjścia z Afganistanu". Dodał, że Polska będzie starała się bardzo mocno postawić kwestię wyjścia polskich wojsk z Afganistanu na spotkaniu w Lizbonie, w którym wezmą udział sojusznicy z NATO.

Komorowski pytany, czy przygotowanie strategii wyjścia z Afganistanu, było jego inicjatywą, powiedział: "Tak, moją opinię wszyscy znają ws. () słabego uzasadnienia dla wysyłania żołnierzy polskich na dwie wojny jednocześnie" - podkreślił.

"Mówiłem wtedy o tym, jak i mówię od dłuższego czasu, że należy zmienić proporcje polskiego zaangażowania i natowskiego zaangażowania na rzecz bardziej cywilnego charakteru tej misji, a nie czysto wojskowego" - powiedział. "I to mówię od zawsze i to nie jest nic nowego" - zaznaczył.

Komorowski podkreślił, że trzeba dokonać oceny, co może się zdarzyć w Afganistanie w najbliższym czasie i kiedy jest najlepszy moment, żeby Afgańczycy sami potrafili rozwiązywać swoje własne sprawy.

Marszałek Sejmu zaznaczył, że wyjście polskich wojsk z Afganistanu "to na pewno nie są tygodnie ani miesiące".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czas, by zakończyć misję w Afganistanie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.