Czy Duńczycy pomogą ws. telefonu z Tu-154M?

PAP / drr

Skierowany do Danii wniosek o pomoc prawną w śledztwie dotyczącym katastrofy smoleńskiej dotyczy kwestii technicznych związanych z funkcjonowaniem telefonu satelitarnego na pokładzie Tu-154M - poinformowała PAP we wtorek Naczelna Prokuratura Wojskowa.

Kwestia telefonu satelitarnego na pokładzie TU-154M była opisywana w mediach wkrótce po katastrofie smoleńskiej.

Szef Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie prok. Ireneusz Szeląg mówił PAP w maju zeszłego roku, że telefon satelitarny na pokładzie Tu-154 składał się ze stacji bazowej i trzech słuchawek oraz linii faksowej. - Polska prokuratura nie wie, czy stacja bazowa telefonu satelitarnego z Tu-154 została zniszczona w katastrofie, czy też jest w dyspozycji strony rosyjskiej. My jej nie otrzymaliśmy, mamy część jednej z trzech słuchawek - mówił Szeląg. Dodawał wtedy, że prokuratura nie wie, czy jednostka centralna uległa zniszczeniu w katastrofie, czy też jest w dyspozycji Międzypaństwowego Komitetu Lotniczego (MAK) lub rosyjskiej prokuratury.

Szefowa MAK Tatiana Anodina zapewniała w tamtym czasie, że Rosjanie przekazują do Polski wszystkie "mobilne środki łączności".

Wcześniej informowano też, że pewien czas przed katastrofą z pokładu samolotu z telefonu satelitarnego dzwonił prezydent Lech Kaczyński. Rozmawiał z bratem Jarosławem. Z ujawnionych w mediach zeznań J. Kaczyńskiego przed prokuraturą wynikało, że rozmawiał on z bratem przez telefon satelitarny o godz. 8.20 rano o zdrowiu ich matki; po około minucie rozmowa się urwała. NPW informowała, że rozmowa nie dotyczyła warunków lotu ani kwestii lądowania. Z tego telefonu miała też dzwonić w trakcie lotu Tu-154M Izabela Tomaszewska z Kancelarii Prezydenta.

Naczelny prokurator wojskowy gen. Krzysztof Parulski mówił w piątek m.in. o wnioskach o pomoc prawną, które wystosowała polska prokuratura. Do tej pory siedem takich wniosków skierowano do prokuratury rosyjskiej - zostały one zrealizowane częściowo. Kolejne trzy wysłano do władz Białorusi i są one już zrealizowane.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Czy Duńczycy pomogą ws. telefonu z Tu-154M?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.