Debata nad obniżeniem wieku emerytalnego

Debata nad obniżeniem wieku emerytalnego
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / psd

Samo podniesienie wieku emerytalnego nie może być lekarstwem na zapaść Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - mówiła prezydencka minister Anna Surówka-Pasek, przedstawiając w Sejmie prezydencki projekt przywrócenia wieku emerytalnego: 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn.

"W opinii pana prezydenta podwyższanie wieku emerytalnego jest tylko próbą maskowania problemów związanych z FUS i wypłatą emerytur. Te zmiany powinny być systemowe" - powiedziała minister.

Izba debatuje nad projektem zmian w ustawie o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych, którego zasadniczą propozycją jest przywrócenie wieku emerytalnego obowiązującego w Polsce do końca 2012 r.

Złożenie projektu ws. obniżenia wieku emerytalnego prezydent Andrzej Duda zapowiedział jeszcze w kampanii wyborczej - przypomniała Surówka-Pasek. Jak podkreśliła, prezydencki projekt likwiduje też emerytury częściowe, przywraca niższy wiek przechodzenia w stan spoczynku sędziów i prokuratorów oraz obniża wiek emerytalny dla rolników.

DEON.PL POLECA

Surówka-Pasek mówiła też, przedstawiając projekt, że podwyższenie wieku emerytalnego nie było skonsultowane społecznie. Przypominała, że co prawda wydłuża się przeciętny wiek życia, ale nie jest to wiek życia w dobrym zdrowiu. W ślad za wydłużeniem okresu aktywności zawodowej nie poszły bowiem żadne zmiany poprawiające system opieki zdrowotnej, zwłaszcza nad pracownikami powyżej 60. roku życia.

Według niej nie ma też ofert pracy dla osób w wieku przedemerytalnym, a takie osoby są zwalniane - rośnie ich odsetek wśród bezrobotnych, przez co nie rosną też wpływy od tej grupy do FUS.

Nawiązując do odejścia od zrównania wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn, powiedziała, że wcześniej - w 2010 r. Trybunał Konstytucyjny pozwalał na zróżnicowanie ze względu na płeć. TK wskazywał wtedy na inną rolę kobiety, która pełni w życiu rodzinnym i społecznym - przypominała. "Nie jest to również dyskryminacja wtedy, kiedy kobieta nie jest zmuszana do przechodzenia na emeryturę" - zaznaczyła. Przypomniała, że osiągniecie wieku emerytalnego nie zobowiązuje do przejścia na emeryturę, a jedynie umożliwia taką decyzję.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Debata nad obniżeniem wieku emerytalnego
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.