Decyzja sejmu ws. ustawy o działaniach antyterrorystycznych

Decyzja sejmu ws. ustawy o działaniach antyterrorystycznych
(fot. PAP/EPA/ROBERT GHEMENT)
PAP / kw

Sejm podczas piątkowych głosowań nie przyjął wniosku Platformy Obywatelskiej o odrzucenie ustawy o działaniach antyterrorystycznych. Teraz Izba głosuje poprawki do ustawy.

Za odrzuceniem ustawy było 157 posłów, 246 było przeciw, trzech wstrzymało się od głosu.

Tylko jedna z poprawek, do których głosowania przeszedł teraz Sejm, uzyskała pozytywną opinię komisji administracji i spraw wewnętrznych, która pracowała nad projektem. Oprócz 24 poprawek Sejm odniesie się do zgłoszonych wniosków mniejszości.

Podczas czwartkowego posiedzenia większość komisji rekomendowała odrzucenie zgłoszonych przez PO, Kukiz’15 i Nowoczesną poprawek, w tym wniosku o odrzucenie ustawy. Pozytywną opinię otrzymała zgłoszona przez PiS poprawka porządkująca.

Posłowie nie zaopiniowali pozytywnie poprawki Kukiz’15, by wprowadzić do ustawy pojęcie incydentu o charakterze terrorystycznym, by np. zagubienie dokumentu tożsamości nie było traktowane jak zagrożenie terrorystyczne. Negatywną opinię komisji otrzymały też poprawki PO i Nowoczesnej, by była kontrola sądowa kontroli operacyjnej cudzoziemców podejrzewanych o terroryzm.

Większość komisji nie poparła też poprawek dotyczących usuwania odcisków palców, wizerunków twarzy cudzoziemców i ich profili DNA, gdy okażą się niezwiązane ze sprawą terrorystyczną, uzyskiwania zgody sądu przez szefa ABW na dostęp do danych wrażliwych - m.in. o pochodzeniu, poglądach politycznych, religii, przynależności związkowej, stanie zdrowia, nałogach czy życiu seksualnym.

Przepadły w głosowaniu w komisji również poprawki ograniczające zakres testów bezpieczeństwa systemów informatycznych, które pozwalają ABW łamać w ramach takich testów zabezpieczenia.

Podstawowym celem ustawy ma być zwiększenie bezpieczeństwa obywateli - mają być zapewnione lepsza koordynacja działań służb i ich skuteczne działania w przypadku przestępstwa o charakterze terrorystycznym. Projekt zakłada m.in. wprowadzanie stopni alarmu terrorystycznego - przy trzecim i najwyższym, czwartym - będzie można zakazać zgromadzeń publicznych lub imprez masowych. Głównym koordynatorem polityki antyterrorystycznej i osobą odpowiedzialną za zapobieganie zdarzeniom o charakterze terrorystycznym będzie szef ABW.

ABW ma uzyskać swobodny dostęp do wszelkich rejestrów publicznych. Będzie można zarządzić na 3 miesiące działania operacyjne ABW wobec cudzoziemca podejrzanego o działalność terrorystyczną - na co nie będzie potrzebna zgoda sądu, jak w przypadku obywatela Polski. Sąd mógłby decydować o blokowaniu treści w internecie na 30 dni. Wprowadzony ma być obowiązek rejestracji danych osób już mających lub kupujących karty pre-paid. Podejrzanych o działania terrorystyczne będzie można, za zgodą sądu, zatrzymać ma 14 dni. Rewizji będzie można dokonywać przez całą dobę.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Decyzja sejmu ws. ustawy o działaniach antyterrorystycznych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.