Do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników

Do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników
(fot. dibytes / flickr.com)
9 lat temu
PAP / drr

Do 2015 r. ma powstać 18 podręczników dla szkół w wersji elektronicznej, pierwsze z nich w 2013 r. - zapowiedziała minister edukacji narodowej Krystyna Szumilas. Uczestniczyła ona w poniedziałek w Gliwicach w konferencji "Cyfryzacja - szerokie możliwości".

Program "Cyfrowa Szkoła", którego pilotaż ma ruszyć we wrześniu tego roku, zakłada m.in. kupno tabletów lub laptopów, jednym z jego elementów jest właśnie udostępnienie bezpłatnych e-podręczników. - Planujemy, że w ramach programu do 2015 r. powstanie 18 podręczników dla różnych etapów kształcenia, różnych przedmiotów. Te podręczniki będą powstawały sukcesywnie. Mamy taki ambitny plan, żeby pierwsze powstały w 2013 r. - powiedziała szefowa resortu edukacji.

Według niej e-podręczniki nie zastąpią drukowanych książek, bo resort stawia na różnorodność. - Nie wyobrażam sobie życia tylko i wyłącznie w wirtualnym świecie i uważam, że dla zdrowia i dobrego przygotowania do życia dziecku potrzebne są różne sposoby prowadzenia lekcji, pomoce naukowe, ale przede wszystkim również potrzebna jest mu książka - odpowiedziała minister Szumilas.

Uczestnicy konferencji pytali też o to, czym program różni się od zwykłego wyposażania klas w komputery i internet. Minister odpowiadała, że chodzi o to, by technologie informatyczne były wykorzystywane nie tylko na informatyce, ale na każdej lub większości lekcji - tak, by podnieść jakość kształcenia.

Minister podkreślała, że nie chodzi jedynie o wyposażenie szkół w sprzęt informatyczny. - Na cyfryzację trzeba popatrzeć w sposób kompleksowy i systemowy - wziąć pod uwagę wszystkie elementy efektywnego wykorzystanie technologii. Musi temu towarzyszyć dobrze przygotowany i wspierany na bieżąco nauczyciel i szkoła korzystająca z bogatego zasobu materiałów edukacyjnych - wyliczała. - Kreatywność musi być po stronie nauczyciela, który będzie prowadził lekcje. To od jego umiejętności najwięcej w tym programie zależy - zaznaczyła.

W rezerwie celowej na 2012 r. na program zarezerwowano 50 mln zł, ale są też środki unijne na przygotowanie nauczycieli i budowanie zasobów edukacyjnych. Wdrożenie programu wiąże się też z wydatkami dla samorządów. Ich udział własny, wymagany ustawą o dochodach jednostek samorządu terytorialnego będzie wynosił 20 lub - w przypadku zakupów inwestycyjnych - 50 proc. kosztów.

Program pilotażowy "Cyfrowa Szkoła" ma na celu wypracowanie jak najlepszych rozwiązań przed wdrożeniem właściwego programu. Pilotaż ma objąć około 400 szkół podstawowych i potrwać przez cały rok szkolny 2012/2013. Program skierowany jest dla czwartych klas szkół podstawowych, ale nie oznacza to, że tylko te klasy będą mogły korzystać ze sprzętu.

Program został przyjęty przez Komitet Stały Rady Ministrów, czeka na rozpatrzenie przez rząd. Minister Szumilas wyraziła nadzieję, że stanie się to jak najszybciej - by wystarczyło czasu na zakup sprzętu dla szkół.

Organizatorami konferencji "Cyfryzacja - szerokie możliwości" są Politechnika Śląska, samorząd Gliwic i Śląska Sieć Metropolitalna - jeden z pierwszych w Polsce samorządowych operatorów infrastruktury teleinformatycznej w całości należący do samorządu miasta Gliwice.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Do 2015 r. ma powstać 18 e-podręczników
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.