Dobra passa polskich archeologów

Dobra passa polskich archeologów
(fot. random field notes/flickr.com)
PAP / psd

Ostatnie sześć miesięcy upłynęło pod znakiem dobrej passy polskich archeologów prowadzących badania w kraju i za granicą. Oprócz spektakularnych odkryć podsumowano kilka dużych, wieloletnich projektów badawczych.

Ogłoszenie odkrycia pierwszych znanych z terenów Polski szczątków człowieka neandertalskiego należy do najistotniejszych wydarzeń polskiej archeologii w tym roku. Znalezione w czasie wykopalisk w Jaskini Stajnia trzy zęby trzonowe to jednocześnie najstarsze znane pozostałości człowieka z terenów Polski. Odkrycia dokonał zespół kierowany przez dr. Mikołaja Urbanowskiego z Zakładu Archeologii Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Szczecińskiego.

Natomiast w Risan w Czarnogórze polska misja wykopaliskowa Ośrodka Badań nad Antykiem Europy Południowo-Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego odnalazła jeden z największych dotąd znanych skarbów antycznych w postaci dzbana wypełnionego monetami wykonanymi ze srebra i złota. Całość ważyła ponad 15 kg, a liczba monet wyniosła prawie 5 tys. Rangę odkrycia podnosi fakt, że po raz pierwszy zlokalizowano tak dużo monet różnych serii, wcześniej nieznanych numizmatykom i dotyczących nieznanego wcześniej króla iliryjskiego.

W początku tego roku podsumowano kilka projektów badawczych. Dr Grzegorz Majcherek z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW ogłosił zakończenie badań w obrębie kompleksu akademickiego z 2 poł. V i VI wieku n.e., zlokalizowanego na stanowisku Kom el-Dikka w egipskiej Aleksandrii. To jedyny jak dotąd rozpoznany starożytny uniwersytet w strefie śródziemnomorskiej. Wykopaliska podczas ostatnich sezonów uściśliły chronologię funkcjonowania założenia oraz dostarczyły szeregu cennych informacji.

DEON.PL POLECA

Również w Egipcie, w Gurna obok Luksoru, powoli dobiegają końca wykopaliska w strefie dawnej pustelni koptyjskiej zlokalizowanej wewnątrz starożytnego grobowca. To tutaj archeolodzy pod kierunkiem Tomasza Góreckiego z Muzeum Narodowego w Warszawie odkryli w 2005 roku dwie oprawione w skórę księgi papirusowe i zespół kart pergaminowych z fragmentami starotestamentowej Księgi Izajasza. Badacze opracowują zgromadzone materiały i przygotowują się do finalnej publikacji.

Po dziesięciu sezonach prac archeologicznych sfinansowanych m. in. przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, badacze pod kierunkiem prof. Jolanty Młynarczyk z Zakładu Archeologii Śródziemnomorskiej PAN i Instytutu Archeologii UW i dr Mariusza Burdajewicza z Muzeum Narodowego w Warszawie zakończyli wykopaliska w obrębie kościoła z VI-VIII w., usytuowanego pośród ruin starożytnego miasta Hippos, na wschodnim brzegu jeziora Galilejskiego w Izraelu. To jedna z nielicznych znanych i starannie udokumentowanych przez prace archeologiczne świątyń chrześcijańskich w obrębie islamskiej prowincji zwanej Jund al-Urdunn podległej dynastii Omajjadów.

Obecnie archeolodzy szykują obszerną publikację naukową - pierwszą w kompleksowy sposób odnoszącą się do świątyni chrześcijańskiej aktywnej w okresie wczesnoislamskim z terenów północnego Izraela. Polska misja archeologiczna działała w Hippos w ramach międzynarodowego projektu koordynowanego przez prof. Arthura Segala z Uniwersytetu w Hajfie.

Natomiast archeolodzy pracujący pod kierunkiem prof. Piotra Dyczka zakończyli kompleksowe badania w obrębie szpitala legionistów rzymskich w bułgarskim Novae. Dzięki dokładnej analizie funkcjonalnej całej budowli naukowcy poszerzyli znacząco wiedzę na temat szpitali legionowych - ich genezy, architektury i wyposażenia, a także w kwestiach medycyny, zaopatrzenia legionu i diety antycznej. To jedyny antyczny szpital w całości odsłonięty i przebadany przez archeologów na świecie.

Na przełomie 2009/2010 odbył się ostatni sezon badawczy w rejonie IV katarakty w Sudanie w ramach wielkiej akcji ratowniczej poprzedzających zalanie wielkich połaci terenu przez wody Nilu spiętrzone przez zaporę. Archeolodzy z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu pod kierunkiem dra Marka Chłodnickiego przebadali wielkich rozmiarów kurhan z okresu późnomeroickiego, który cechowało bardzo bogate wyposażenie, co jest nietypowe dla pochówków z tego okresu - m.in. w postaci naczyń ze stopów miedzi. Istotnym bezprecedensowym wydarzeniem związanym z zakończeniem kampanii ratowniczej w Sudanie było przetransportowanie do Polski części zabytków pozyskanych w czasie tych wykopalisk. Zasilą kolekcje Muzeum Narodowego w Warszawie i Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, gdzie już dziś można oglądać kilka sudańskich, starożytnych rytów naskalnych w ramach czasowej wystawy "Bliskie spotkania z".

W ostatnich miesiącach w środowisku archeologicznym i antropologicznym rozgorzała gorąca dyskusja na temat odkrycia we Fromborku domniemanych szczątków Mikołaja Kopernika. Jej owocem są liczne publikacje naukowe, jak i kilka konferencji naukowych, w tym "Tajemnica grobu Mikołaja Kopernika. Dialog ekspertów" na których badacze próbowali przekonać się nawzajem do swoich racji.

Istotne znaczenie dla środowiska archeologicznego miało także pierwsze ogólnopolskie sympozjum nt. metod geofizycznych w archeologii, które odbyło się w Instytucie Archeologii i Etnologii PAN w Warszawie. Metoda jest bowiem coraz szerzej stosowana przed badaniami wykopaliskowymi i jej rezultaty są nadzwyczaj obiecujące w dalszej praktyce archeologicznej.

Również wysoką rangę, ze względu na aspekt popularyzatorski, miała konferencja "Przeszłość dla przyszłości. Najnowsze osiągnięcia Instytutu Archeologii i Etnologii PAN", gdzie znani badacze zaprezentowali największe osiągnięcia Instytutu.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dobra passa polskich archeologów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.