Dobre leracje z Litwą lekarstem na problemy?

Dobre leracje z  Litwą lekarstem na problemy?
Spotkanie prezydenta Bronisława Komorowskiego i prezydent Litwy Dali Grybauskaite (fot. EPA/Valda Kalnina)
PAP / drr

Dobre relacje polsko-litewskie i współpraca, owocująca lepszą atmosferą wokół Polaków na Litwie, to droga wiodąca także do poprawy sytuacji polskiej mniejszości na Litwie - uważa prezydent Bronisław Komorowski. Przebywający w czwartek na Litwie prezydent Komorowski rozmawiał po południu o relacjach dwustronnych między naszymi krajami z prezydent Litwy Dalią Grybauskaite.

- Na pewno nie jest to łatwy okres, w którym dają o sobie znać różnego rodzaju przeciwności i kłopoty, głównie związane z problemem mniejszości polskiej na Litwie, ale jestem przekonany, że droga do poprawy także sytuacji Polaków na Litwie wiedzie poprzez dobre relacje międzypaństwowe polsko-litewskie i współpracę w tych obszarach, które mogą zaowocować lepszą atmosferą wokół Polaków na Litwie - powiedział prezydent Komorowski.

W jego ocenie "widać, że sprawy idą w dobrą stronę", bo - jak mówił - "biznes polski jest coraz bardziej obecny na Litwie; rozwijają się przedsięwzięcia gospodarcze, które świadczą o tym, że oba kraje i społeczeństwa widzą w tym istotną korzyść".

Prezydent jest przekonany, że w relacjach Polski z Litwą jest kilka "ważnych obszarów, w które warto inwestować". Zdaniem Komorowskiego taką dziedziną niewątpliwie jest polityka bezpieczeństwa - czego dowodem jest udział polskich sił powietrznych w operacjach NATO-wskich gwarantujących bezpieczeństwo nieba nad Litwą, Łotwą i Estonią. - Obszarem wartym inwestowania w sensie politycznym jest też bezpieczeństwo energetyczne - dodał prezydent.

Zapowiedział, że powstaną połączenia gazowe między Polską a Litwą, a także lepsze połączenie elektryczne. - Według mnie to jest nie tylko droga, którą będzie płynął gaz czy prąd, ale droga do lepszej perspektywy zbliżenia polsko-litewskiego. I o to dzisiaj chodzi - podkreślił Komorowski.

Pytany, czy te kwestie były przedmiotem jego rozmowy z prezydent Grybauskaite, polski prezydent odpowiedział: - Bardzo mile rozmawialiśmy o sprawach wielu, także właśnie o tych strategicznych zadaniach, które trzeba podejmować pomimo trudności.

Prezydent zaznaczył, że na Litwie zbliżają się wybory parlamentarne. - One zawsze mogą przynieść pewne oczyszczenie w obszarze spraw ważnych dla polskiej mniejszości - powiedział.

- Wydaje się, że powinniśmy zawsze szukać na Litwie przyjaciół. Nieprzyjazne osoby zawsze też się znajdą - ale same - dodał prezydent.

Podczas rozmowy z polskim prezydentem Grybauskaite zaproponowała, by Polska przyłączyła się do działalności powstałego na Litwie Centrum Bezpieczeństwa Energetycznego - poinformowała kancelaria prezydent Litwy. Celem tego Centrum jest sprzyjanie zapewnieniu wspólnego bezpieczeństwa energetycznego członków NATO.

Kancelaria podała, że prezydenci Litwy i Polski postanowili koordynować stanowiska obu krajów w kwestiach polityki bezpieczeństwa i obrony przeciwrakietowej, przygotowując się do spotkania szefów NATO, które odbędzie się wiosną w Chicago.

Pod koniec wizyty na Litwie prezydent Komorowski złożył wiązankę kwiatów pod pomnikiem ku czci Polaków zamordowanych podczas II wojny światowej w Ponarach. - Trudno sobie wyobrazić moją wizytę bez obecności w takim miejscu naznaczonym bolesną historią, także historią mojej własnej rodziny - powiedział dziennikarzom Komorowski.

- Jestem wdzięczny, że możemy razem skłonić się przed dramatem (...) i bohaterstwem także tego poprzedniego pokolenia, pokolenia Armii Krajowej, do którego należał także mój stryj, rozstrzelany za polską konspirację w Wilnie - powiedział prezydent.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dobre leracje z Litwą lekarstem na problemy?
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.