Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia
Fot. Tomasz Gzell / PAP
1 tydzień temu
PAP/mk

O kolejne dwa tygodnie wydłużył rząd okres przyznawania specjalnego zasiłku opiekuńczego. Nowy termin obowiązywania tego świadczenia został przesunięty na 25 kwietnia.

Tak przewiduje opublikowane w czwartek rozporządzenie Rady Ministrów. Zasiłek będzie przyznawany na dotychczasowych zasadach.

Okres, na jaki przysługuje dodatkowy zasiłek opiekuńczy, był już wielokrotnie przedłużany. Zgodnie z poprzednim rozporządzeniem rodzice mogli z niego korzystać do 11 kwietnia. W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie o wydłużeniu dodatkowego zasiłku opiekuńczego o kolejne dwa tygodnie, czyli do 25 kwietnia.

Również dziś w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie, zgodnie z którym opieka i zajęcia edukacyjne w żłobkach, klubach dziecięcych i u dziennych opiekunów są zawieszone do 18 kwietnia. Wyjątkiem jest sprawowanie opieki nad dziećmi pracowników medycznych i służb porządkowych.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy będzie obowiązywał na dotychczasowych zasadach. Przysługuje on za okres, na jaki zostały zamknięte żłobki, kluby dziecięce, przedszkola, szkoły, placówki pobytu dziennego i inne placówki lub w związku z niemożnością sprawowania opieki przez nianie lub opiekunów dziennych z powodu COVID-19. Można się o niego starać również w razie ograniczonego otwarcia takich placówek.

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy przeznaczony jest zarówno na opiekę nad dziećmi do 8 lat, jak i starszymi dziećmi z odpowiednim orzeczeniem o niepełnosprawności. Przysługuje ubezpieczonym rodzicom dzieci do 16 lat, które mają orzeczenie o niepełnosprawności; do 18 lat, które mają orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności; i do 24 lat, które mają orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.

Miesięczny zasiłek opiekuńczy – zarówno dodatkowy z powodu COVID-19, jak i przyznawany na tzw. zasadach ogólnych – wynosi 80 proc. wynagrodzenia. Wypłaca się go za każdy dzień, w którym sprawowana jest opieka, również za dni ustawowo wolne od pracy.

Dodatkowego zasiłku opiekuńczego nie wlicza się do limitu 60 dni zasiłku opiekuńczego w roku kalendarzowym, przyznawanego na tzw. zasadach ogólnych.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.
ks. Alfred Wierzbicki, Karol Kleczka
27,93 zł
39,90 zł

Wiara, która nie boi się Innego

Czy Kościół może być wspólnotą, która nikogo nie wyklucza? Czy chrześcijanin zawsze powinien stawać po stronie atakowanego, bez względu na jego poglądy? Co najbardziej szkodzi wiarygodności Kościoła? 

Ksiądz...

Skomentuj artykuł

Dodatkowy zasiłek opiekuńczy wydłużony do 25 kwietnia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.