Dokumenty ws. sowieckich wywózek w IPN

Dokumenty ws. sowieckich wywózek w IPN
"Nasz Dziennik" / PAP / slo

Kazachstan przekazał IPN dokumenty w sprawie sowieckich wywózek - informuje "Nasz Dziennik".

W odpowiedzi na wniosek o pomoc prawną dotyczącą śledztwa w sprawie wywózek obywateli polskich na Wschód Oddziałowa Komisja Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu IPN w Białymstoku otrzymała z Kazachstanu ponad 2350 kart kopii dokumentów. Są wśród nich obszerne spisy nazwisk deportowanych.

"To bardzo cenne dokumenty, nie tylko dla śledztwa, które prowadzę, ale też jako materiał archiwalny w sprawie sowieckich wywózek. Przede wszystkim dlatego, że pokazują, jak w ekstremalnie ciężkich warunkach żyli Polacy wywiezieni na Wschód i jakim okrutnym represjom byli poddawani" - mówi prokurator Dariusz Olszewski.

Prokurator, po wstępnym zapoznaniu się z dokumentami, zamierza teraz podjąć działania w dwóch kierunkach. "Najpierw chcę skierować do tłumaczenia dokumenty, które pokazują rozmiar represji wobec Polaków. Pokazują bardzo ciężkie warunki ich życia w miejscach, gdzie ich wywożono" - zaznacza śledczy.

Drugi kierunek to sporządzenie indeksu osób, których nazwiska znajdują się w dokumentach przesłanych z Kazachstanu. "Kiedy będzie on już gotowy, sybiracy i inne zainteresowane osoby będą mogły z niego korzystać" - mówi prokurator.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dokumenty ws. sowieckich wywózek w IPN
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.