Duda: Po protestach związkowych rząd milczy

Duda: Po protestach związkowych rząd milczy
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / slo

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda powiedział, że związki zawodowe po wyjściu z Komisji Trójstronnej nie wierzą już w taką formę dialogu. W jego ocenie obecna formuła się wyczerpała, związki chcą innego dialogu i innych rozmów.

- Ta forma dialogu się wyczerpała. Chcemy innego rozdania, innego dialogu, innych rozmów - mówił Duda w czwartek w Warszawie, otwierając międzynarodową konferencję - Związki zawodowe w Europie - stan obecny i perspektywy.

Duda podkreślił, że po protestach związkowych nie ma odzewu ze strony rządu. - Jesteśmy po wielkiej demonstracji w Warszawie, mija miesiąc od niej i ze strony rządu nie ma prawie żadnego sygnału do rozmów, do negocjacji na temat przedstawionych postulatów - powiedział.

- Oczywiście, panie ministrze (obecny na konferencji wiceminister pracy i polityki społecznej Jacek Męcina - PAP), gdyby pan mógł teraz zabrać głos, powiedziałby pan, że od tego jest Komisja Trójstronna - mówił Duda. - My w Komisję Trójstronną już nie wierzymy" - dodał.

DEON.PL POLECA

- Bardzo się cieszę, że na nasze spotkanie przyszli pan minister Męcina i pan dyrektor z ministerstwa pracy, ale to jest dialog dwustronny, bo trójstronny jest zawieszony - zaznaczył.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz, jako przewodniczący Komisji Trójstronnej, zwołał na 24 października posiedzenie Komisji, na którym mają zostać omówione związkowe postulaty, przedstawione podczas wrześniowego protestu w stolicy. Związki podtrzymują swoją decyzję o zawieszeniu udziału w obradach Komisji. Udział w posiedzeniu zapowiedzieli pracodawcy.

Duda podkreślił w czwartek, że premier polskiego rządu - liberalny polityk - mówi do związków, że reprezentują tylko swoich członków, "a może i nawet tylko działaczy związkowych", tymczasem on musi dbać o wszystkich pracowników w kraju. - To trochę ironicznie i śmiesznie brzmi, ale tak się wypowiada premier polskiego rządu, który nie chce rozmawiać ze stroną związkową - powiedział.

Zaznaczył, że problem nie dotyczy tylko Polski. - Niedawno byłem z liderami pozostałych central na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej - Czechy, Słowacja, Węgry - takie same problemy w rozmowach z rządem. Tam też spotkania są tylko po to, by coś przekonsultować, a potem i tak robić wszystko po swojemu - mówił.

Trudne są też rozmowy i przekonywania na poziomie Komisji Europejskiej. W jego ocenie nie będzie silnej europejskiej konfederacji związków zawodowych bez silnych struktur krajowych. - Na forum europejskim mamy często między sobą sprzeczne zdania - co do spraw społecznych, gospodarczych, ostatnio np. o pakiecie klimatycznym, ale najważniejsze jest to, że musimy wypracować wspólne stanowisko - podkreślił Duda.

- Nie ma nic gorszego niż wykluczenie społeczne pracownika, który ciężko pracuje cały miesiąc, a musi się upokorzyć i pod koniec miesiąca iść do opieki społecznej, dlatego że nie może utrzymać siebie i rodziny - mówił, nawiązując do przypadającego w czwartek Dnia Walki z Ubóstwem.

- Chcemy, aby to dobro, które wspólnie wypracowujemy - i pracownicy i pracodawcy - było w miarę sprawiedliwie dzielone. Aby takie dni, jak dzisiaj - międzynarodowy dzień walki z ubóstwem - był tylko słowem, aby tych rzeczy w praktyce było jak najmniej - podkreślił.

Dialog w Komisji Trójstronnej został zerwany w czerwcu, kiedy to związki zawodowe opuściły jej obrady w proteście przeciwko uchwaleniu przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy, czyli wydłużeniu okresów rozliczeniowych czasu pracy z czterech do dwunastu miesięcy.

Solidarność, OPZZ i FZZ uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Związki postawiły warunek powrotu do dialogu w Komisji Trójstronnej: odwołanie Kosiniaka-Kamysza z funkcji przewodniczącego komisji i szefa resortu i przeprowadziły w połowie września ponad 100-tysieczną manifestację w Warszawie przeciwko polityce rządu.

Jednodniową konferencję w centrum dziennikarskim na Foksal przygotowały NSZZ "Solidarność", Europejskie Centrum Solidarności i niemiecka Fundacja im. Friedricha Eberta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda: Po protestach związkowych rząd milczy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.