Duda: szczególna ochrona polskiego rolnictwa powinna znaleźć się w konstytucji

Duda: szczególna ochrona polskiego rolnictwa powinna znaleźć się w konstytucji
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / pk

Szczególna ochrona polskiego rolnictwa, bezpieczeństwa żywności i rolników powinna znaleźć się w konstytucji - podkreślił w czwartek podczas uroczystej gali AgroLigi 2017 prezydent Andrzej Duda.

W gali AgroLigi 2017, podczas której wyróżniani są najlepsi rolnicy oraz firmy z sektora rolnego w Polsce, prezydent uczestniczył wraz z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą. W tym roku była to 25 jubileuszowa edycja konkursu.

Andrzej Duda w trakcie przemówienia zwrócił uwagę, że powinniśmy budować markę Polski jako kraju produkującego dobrą, zdrową żywność.

- Budowanie tej marki jest niezwykle istotne, dlatego m.in. uważam, że szczególna ochrona polskiego rolnictwa, polskich rolników, szczególna ochrona bezpieczeństwa żywności w Polsce powinna znaleźć się w najważniejszym akcie prawnym, jakim jest konstytucja - podkreślił prezydent.

DEON.PL POLECA

Dodał, że stąd jego propozycja, by takie pytanie znalazło się w referendum. "Jestem przekonany, że zdecydowana większość Polaków będzie za tym, żeby konstytucja chroniła i doceniała polskich rolników, a przede wszystkim, żeby jasno i wyraźnie mówiła o bezpieczeństwie żywnościowym".

We wtorek na posiedzeniu Narodowej Rady Rozwoju przedstawiono propozycję 15 pytań, które mogą znaleźć się w referendum konsultacyjnym. Propozycja dziesiątego pytania brzmi: "Czy jest Pani/Pan za zagwarantowaniem w Konstytucji RP szczególnej ochrony polskiego rolnictwa i bezpieczeństwa żywnościowego Polski?".

Wcześniej prezydent Polski wraz z szefami instytucji rolnych wręczył puchary i dyplomy dla najlepszych rolników i firm wyróżnionych w tegorocznej edycji AgroLigi.

Konkurs AgroLiga jest organizowany na szczeblu wojewódzkim przez Ośrodki Doradztwa Rolniczego, zaś na szczeblu krajowym przez Stowarzyszenie AgroBiznesKlub i Redakcję Audycji Rolnych TVP1.

Tytuł Mistrza Krajowego AgroLigi 2017 w kategorii rolnicy zdobyli Beata i Piotr Kondracki z woj. lubelskiego. Małżeństwo wraz z synem Cezarym prowadzi we wsi Górne ponad 100-hektarowe gospodarstwo rolne specjalizujące się w produkcji trzody chlewnej.

Natomiast Mistrzem Krajowym AgroLigi 2017 w kategorii firmy zostało Przedsiębiorstwo Przemysłu Mięsnego "Taurus" w Pilznie w województwie podkarpackim. Firma ta zatrudnia prawie 550 osób i specjalizuje się w produkcji wyrobów tradycyjnych produkowanych na starych recepturach. Wytwarza się tam 15 firmowych produktów. Można je kupić m.in. w firmowych sklepach, hurtowniach, barach, domach weselnych i hotelach.

Ponadto przyznano tytuły laureata AgroLigi w kategorii rolnicy siedmiu gospodarstwom rolnym oraz pięciu firmom produkcyjnym; tytuł Wicemistrza Krajowego AgroLigi otrzymało w kategorii rolnicy - 5 osób oraz firmy - 6 zakładów produkcyjnych. Pierwszymi wicemistrzami krajowymi zostały dwa małżeństwa rolników, a w kategorii firmy - jedna firma rodzinna.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Duda: szczególna ochrona polskiego rolnictwa powinna znaleźć się w konstytucji
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.