"Dzięki temu sądy będą działały sprawniej"

"Dzięki temu sądy będą działały sprawniej"
(fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / drr

Po przekształceniu niektórych sądów rejonowych w wydziały zamiejscowe obywatel będzie miał dostęp do sprawniej działającego sądu; w tych samych budynkach będą rozpoznawane te same sprawy - zapewniał w czwartek w Sejmie wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk.

Wiceminister odpowiadał na pytania posłów PSL dot. rozporządzenia ministra sprawiedliwości, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Wiceminister sprawiedliwości powiedział, że tzw. zniesienie części sądów rejonowych jest w istocie przekształceniem tych sądów w wydziały zamiejscowe. - Z punktu widzenia obywatela (...) nic się nie zmienia. Ten sam sąd w tym samym budynku rozpozna te same sprawy - podkreślił. Dodał, że obywatel będzie miał dostęp do sądu, który będzie działał sprawniej.

Hajduk podkreślił, że zmiany dotyczą struktury wewnętrznej i mają służyć usprawnieniu wymiaru sprawiedliwości. Zaznaczył, że umożliwią wyrównanie poziomu etatyzacji w skali kraju, skierowanie etatów orzeczniczych do najbardziej obciążonych sądów, a także stworzenie systemu zastępstw.

- Dzisiaj obsadzenie wolnego stanowiska sędziowskiego trwa ponad rok. W małym sądzie, gdy z jakichś przyczyn zabraknie sędziego, mamy do czynienia z sytuacją kryzysową. Gdy zabraknie dwóch sędziów, mamy do czynienia z paraliżem lokalnego wymiaru sprawiedliwości - powiedział.

Odpowiadając na pytanie dotyczące oszczędności, wiceminister zaznaczył, że będą one wynikały m.in. z likwidacji stanowisk prezesów, wiceprezesów, księgowych i kierowników finansowych. Podkreślił jednak, że głównym zamierzeniem ministra sprawiedliwości jest możliwość zracjonalizowania kadr orzeczniczych i urzędniczych.

- Przekształcenie sądów w wydziały zamiejscowe nie jest degradacją ani gminy, ani powiatu - podkreślił Hajduk. - Jeśli chodzi o pewne przyzwyczajenia, niekiedy nawet ambicje, one nie mogą stać na przeszkodzie tworzenia efektywnych struktur państwa. Wymiar sprawiedliwości jest czymś więcej niż lokalne ambicje pojedynczych osób - zaznaczył.

Ludowcy, a także środowiska prawniczo-sędziowskie, protestują przeciw reformie. W środę wicepremier, szef PSL Waldemar Pawlak zwrócił się do premiera Donalda Tuska, by Rada Ministrów uchyliła rozporządzenie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w sprawie reorganizacji 79 małych sądów rejonowych.

Do Trybunału Konstytucyjnego trafiły wnioski PSL i Krajowej Rady Sądownictwa, w których kwestionowana jest możliwość znoszenia i tworzenia sądów przez ministra w drodze rozporządzenia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Dzięki temu sądy będą działały sprawniej"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.