Pawlak: rozporządzenie Gowina to błąd

PAP / drr

Według wicepremiera, ministra gospodarki Waldemara Pawlaka decyzja ministra Jarosława Gowina o reorganizacji 79 sądów jest błędem. - Żadnego zysku ekonomicznego i organizacyjnego nie ma, natomiast frustracja w wielu powiatach powstanie - ocenił w sobotę Pawlak.

Zdaniem Pawlaka szef resortu sprawiedliwości Gowin "nie czuje polityki na serio"; tymczasem podejmowane przez polityków decyzje oddziałują bezpośrednio na życie ludzi. - Jeśli w jakimś powiecie likwiduje się sąd, jest poczucie pewnego upokorzenia czy odepchnięcia od państwa zupełnie bez potrzeby. W tych małych sądach wszystko chodzi jak trzeba. Jak mamy reformować, to wielkie sądy, bo tam są zaległości - powiedział wicepremier na zjeździe wojewódzkim małopolskiego PSL w Krakowie.

Pawlak mówił, że możliwość reorganizacji sądów poprzez ministerialne rozporządzenie miała dać szansę na wprowadzanie drobnych zmian, np. zmiany siedziby sądu bez konieczności zmiany ustawy. - Nikt nie przypuszczał, że przyjdzie minister, który będzie się chciał przejechać po 1/3 sądów - powiedział Pawlak.

Wicepremier powiedział, że w tej sytuacji PSL z "jeszcze większą determinacją" będzie wspierał złożony we wrześniu w Sejmie obywatelski projekt nowelizacji przepisów, zgodnie z którym istnienie sądu byłoby zagwarantowane ustawowo. - Chodzi o to, żeby nie był to kaprys tego czy innego ministra, który będzie raz zmieniał (siedzibę sądu - red.), a raz powoływał, tylko żeby była to ustawowa gwarancja, że struktura wymiaru sprawiedliwości jest stabilna i nie podlega chimerycznym zmianom - mówił podczas spotkania z dziennikarzami Pawlak.

W jego ocenie zabrakło "politycznej cierpliwości", by zaczekać na decyzję Trybunału Konstytucyjnego w tej sprawie.

DEON.PL POLECA

PSL chce też, by przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów, zbadał Trybunał Konstytucyjny. Poselski wniosek w tej sprawie trafił do TK w czerwcu. Reorganizacja sądownictwa rejonowego w drodze rozporządzenia została też zaskarżona do TK przez Krajową Radę Sądownictwa.

- Ważne jest, aby kierować się większym pragmatyzmem, większą troską o to, żeby kraj był dobrze poukładany, a nie żeby różnego rodzaju zarządzeniami się to raz w jedną, raz w drugą stronę zmieniało - mówił Pawlak.

Resort ogłosił w sobotę, że minister sprawiedliwości podpisał rozporządzenie, zgodnie z którym 79 małych sądów rejonowych zostanie zniesionych i stanie się wydziałami zamiejscowymi większych jednostek. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2013 roku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Pawlak: rozporządzenie Gowina to błąd
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.