Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim

Zobacz galerię
Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim
(fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / psd

Mniej więcej 200 osób czekało w sobotę około południa w kolejce do zwiedzenia Pałacu Prezydenckiego w Warszawie. Wszyscy, którzy chcą obejrzeć siedzibę prezydenta RP, mogą skorzystać z dnia otwartego.

Mariusz Wilkołaski z Warszawy zabrał na wycieczkę do pałacu dwoje dzieci - córkę w wieku 5 lat i 9-letniego syna. "Chcę im pokazać, jak żyje prezydent" - wyjaśnił cel wizyty w rozmowie z PAP. "Nie wiem tylko, czy doczekam na naszą kolej, jest zimno. Szkoda, że osoby z dziećmi nie mogą wejść poza kolejnością" - dodał. Po półgodzinnym oczekiwaniu mężczyzna zrezygnował z dalszego stania w ogonku.

Pierwsza 25-osobowa grupa weszła do pałacu o godzinie 10, kolejna około 20 minut później. Na zewnątrz czekała długa kolejka. Niektórzy ogrzewali się gorącą kawą, czy herbatą, które można kupić w licznych w okolicy punktach gastronomicznych.

Po około 40 minutach pierwsi zwiedzający opuścili pałac. Krystyna Wojda z Warszawy powiedziała PAP, że wizyta bardzo jej się podobała, choć na wejście musiała czekać ponad pół godziny.

"Był przewodnik, jeden z ministrów w Kancelarii Prezydenta i dyrektor protokołu. Mogliśmy zobaczyć dokumenty, które podpisywał prezydent, konstytucję, listy uwierzytelniające. To była bardzo fajna wycieczka, polecam każdemu" - powiedziała kobieta. Zapewniła, że postara się jeszcze raz przyjść na zwiedzanie pałacu. Dodała, że prezydenta Bronisława Komorowskiego nie widziała na żywo, był natomiast na telebimie.

DEON.PL POLECA

Mniej entuzjastycznie do wizyty w pałacu był nastawiony Arkadiusz Wesołowski z Warszawy, choć zapewnił, że nie uważa tego czasu za stracony. "Trochę mało oglądania, ale warto, jeżeli ktoś jeszcze nie był w środku. Myślałem, że będzie można zobaczyć więcej, zwiedziliśmy najważniejsze sale" - poinformował. Dodał, że chętnie wróciłby do pałacu, gdyby mógł zobaczyć miejsca tym razem niedostępne.

Podczas wizyty można zobaczyć miejsca, w których odbywają się najważniejsze wydarzenia - Salę Kolumnową, Salę Obrazową, Salę Białą i Niebieską oraz Salę Jerzego Nowosielskiego, Sień Wielką i Kaplicę.

Prezydencki minister Maciej Klimczak mówił w piątek podczas spotkania z dziennikarzami, że zwiedzający obejrzą pomieszczenia, w których prezydent wykonuje swoje codzienne obowiązki, w których przyjmuje innych prezydentów, w których wręczane są nominacje generalskiej, nominacje profesorskie.

"Będziemy też mogli zajrzeć przez uchylone drzwi biblioteki - serdecznie zapraszamy do obejrzenia i dotknięcia również wszystkich aktów, które są przez pana prezydenta nadawane - będą eksponowane patenty oficerskie, nominacje profesorskie, mianowania na stopnie generalskie, będzie można również zobaczyć honorowy buzdygan (honorowa biała broń)" - zachęcał. Będzie również można zobaczyć okrągły stół, przy którym w roku 1989 odbyły się słynne rozmowy polityczne. Obecnie mebel jest stale prezentowany w sali tuż przy wejściu do Pałacu Prezydenckiego - zobaczą go więc wszyscy odwiedzający.

Jedną z ciekawszych sal, jaką można zobaczyć, jest Sala Kolumnowa. Jest to największe i najbardziej znane z relacji telewizyjnych pomieszczenie w pałacu. To w niej prezydent powołuje i odwołuje rządy, nadaje tytuły naukowe, mianuje sędziów, nadaje stopnie generalskie, najwyższe odznaczenia i ordery państwowe. Była też świadkiem wielu historycznych momentów - to tu w 1955 roku PRL, ZSRR i państwa bloku komunistycznego podpisały Układ Warszawski; w 1989 roku trwały obrady okrągłego stołu; 1999 roku podpisano akces Polski do NATO, a w 2003 przystąpienie do Unii Europejskiej. Wielki żyrandol w tej sali składa się z pięciu obręczy, 80 świec, w dolnej części żyrandola jest 3600 kryształów.

Na sobotę zaplanowano zapalenie światełek świątecznych na Trakcie Królewskim i choince na Placu Zamkowym. Opuszczający Pałac Prezydencki wieczorem będą więc mogli je zobaczyć (włączenie iluminacji zaplanowano na godz. 17).

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Dzień otwarty w Pałacu Prezydenckim
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.