Dziś spotkanie u prezydenta ws. ACTA
W czwartek o godz. 12.45 w Pałacu Prezydenckim odbędzie się organizowane przez Bronisława Komorowskiego spotkanie w sprawie umowy ACTA. Wezmą w nim udział ministrowie: sprawiedliwości, administracji i cyfryzacji, kultury oraz rzecznik praw obywatelskich.
O spotkaniu poinformowała PAP szefowa prezydenckiego biura prasowego Joanna Trzaska-Wieczorek.
W spotkaniu, oprócz ministrów: sprawiedliwości - Jarosława Gowina; administracji i cyfryzacji - Michała Boniego; kultury i dziedzictwa narodowego - Bogdana Zdrojewskiego i RPO prof. Ireny Lipowicz, będą też uczestniczyć prezydenccy ministrowie.
Zdrojewski, który w środę poinformował dziennikarzy, że otrzymał zaproszenie do prezydenta, mówił: "Bardzo się cieszę, że prezydent wykazuje zainteresowanie w tej materii. Prawdopodobnie będziemy rozmawiać też o możliwości kontynuowania dialogu, analizowania tych dokumentów (ACTA). Być może będzie się to odbywało pod auspicjami Rzecznika Praw Obywatelskich".
Minister zadeklarował, że jest zwolennikiem dyskutowania o ACTA "we wszystkich możliwych gremiach". Ale - jak zastrzegł - wolałby, "aby w tym pierwszym okresie tej debaty nie psuli politycy - zainteresowani w tej chwili jednostronnie tym tematem".
W środę Kancelaria Prezydenta poinformowała, że Komorowski skierował do prof. Lipowicz list w sprawie ACTA, w którym zwrócił się do RPO o zajęcie stanowiska, czy ratyfikacja umowy ACTA wpłynie, czy też nie, na ograniczenie praw obywatelskich.
Jak podała na swoich stronach internetowych kancelaria, prezydent napisał, że "uliczne protesty świadczą, że istotna część społeczeństwa, zwłaszcza młodego, uznała za zagrożone swoje podstawowe prawa obywatelskie".
ACTA (Anti-Counterfeiting Trade Agreement), czyli porozumienie przeciw obrotowi podróbkami to umowa handlowa mająca na celu wzmocnienie ochrony własności intelektualnej głównie w stosunkach handlowych między państwami na całym świecie. Pojęcie własności intelektualnej dotyczy także internetu, gdzie masowo publikowane są nielegalne treści.
Do ACTA ma przystąpić UE. By Unia była związana umową, musi zostać podpisana i ratyfikowana przez wszystkie państwa członkowskie. Polska, wraz z 21 państwami UE - z wyjątkiem Cypru, Estonii, Słowacji, Niemiec i Holandii - podpisała dokument 26 stycznia.
Skomentuj artykuł