Dzisiaj na maturze matematyka na poziomie rozszerzonym i filozofia

Dzisiaj na maturze matematyka na poziomie rozszerzonym i filozofia
(fot. PAP/Lech Muszyński)
PAP / pch

Maturzyści w środę rano przystąpią do pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym. Po południu będzie egzamin z filozofii. Nie są to egzaminy obowiązkowe, przystępują do nich tylko ci abiturienci, którzy zadeklarowali taką wolę.

Chęć zdawania matematyki na poziomie rozszerzonym zadeklarowało 69,7 tys. tegorocznych absolwentów liceów ogólnokształcących i techników, czyli ponad 25,5 proc., a filozofię - 1182 osoby.

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym zdawać będzie także w środę ponad 13,7 tys. abiturientów z wcześniejszych roczników. Natomiast filozofię będą zdawały 424 osoby z wcześniejszych roczników.

Egzamin z matematyki na poziomie rozszerzonym rozpocznie się o godz. 9 i potrwa 180 minut. Egzamin z filozofii rozpocznie się o godzinie 14; na poziomie podstawowym potrwa 120 minut, a na rozszerzonym - 180 minut (wybór poziomu mają tylko absolwenci z dawniejszych roczników; od 2015 r. maturzyści z liceów, a od 2016 r. absolwenci techników mogą zdawać filozofię tylko na poziomie rozszerzonym).

Maturzysta musi przystąpić do trzech obowiązkowych pisemnych egzaminów maturalnych: z języka polskiego, z języka obcego i z matematyki na poziomie podstawowym. Musi też przystąpić do co najmniej jednego pisemnego egzaminu z tzw. przedmiotów do wyboru; maksymalnie do sześciu.

W grupie przedmiotów do wyboru są: biologia, chemia, filozofia, fizyka, geografia, historia, historia sztuki, historia muzyki, informatyka, język łaciński i kultura antyczna, wiedza o społeczeństwie, języki mniejszości narodowych i etnicznych, język regionalny, a także matematyka, język polski i języki obce nowożytne. Egzaminy z przedmiotu do wyboru zdawane są na poziomie rozszerzonym. Dlatego do tej grupy zaliczane są także na tym poziomie matematyka, język polski i języki obce, które są obowiązkowe na poziomie podstawowym.

Abiturienci muszą przystąpić także do dwóch egzaminów ustnych: z języka polskiego i języka obcego.

Aby zdać maturę, abiturient musi uzyskać minimum 30 proc. punktów z egzaminów obowiązkowych. Wynik egzaminu z przedmiotu do wyboru nie ma wpływu na uzyskanie świadectwa maturalnego (nie ma progu zaliczeniowego), służy tylko przy rekrutacji na studia.

Abiturienci, którzy nie mogą przystąpić do egzaminów w sesji majowej, a uzyskali zgodę dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej, mogą przystąpić do nich w sesji dodatkowej w czerwcu.

Wyniki matur zostaną ogłoszone 3 lipca.

Maturzysta, który nie zda jednego obowiązkowego egzaminu, ma prawo do poprawki pod koniec sierpnia. Ten, który nie zda więcej niż jednego egzaminu, może je poprawiać dopiero za rok.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Dzisiaj na maturze matematyka na poziomie rozszerzonym i filozofia
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.