Euro 2012: wojsko zadba o obronę powietrzną

Euro 2012: wojsko zadba o obronę powietrzną
(fot. flickr.com/ by Bryan Burke)
PAP / ad

Ponad 3 tys. żołnierzy pomoże służbom MSW w zabezpieczaniu Euro 2012. Kolejnych 9,5 tys. będzie w gotowości na wypadek kryzysu niezwiązanego z turniejem. Armia odpowiedzialna będzie za bezpieczeństwo przestrzeni powietrznej.

"Wojsko będzie uczestniczyć w zabezpieczeniu Euro 2012 w takim zakresie, jakiego dotyczyła prośba komitetu organizacyjnego. Będą to głownie działania wspierające, ponieważ główny ciężar spoczywa na MSW" - przypomniał minister obrony Tomasz Siemoniak. Na wojsku natomiast - tak jak zawsze, także poza Euro - będzie spoczywał obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa w przestrzeni powietrznej, w czym pomogą sojusznicy z NATO.

Żołnierze będą przeważnie pozostawać w odwodzie innych służb.
Wojsko będzie gotowe pomóc w utrzymaniu porządku, działaniach ratowniczych, zadaniach zarządzania kryzysowego, przy opiece medycznej w operacjach ratowniczych oraz przeciwdziałaniu terroryzmowi.

Największą część spośród 3,3 tys. żołnierzy zaangażowanych w Euro będzie stanowiła Żandarmeria Wojskowa. Blisko 1300 jej żołnierzy (niemal połowa tej formacji) będzie wspierać 9 tys. policjantów. Żandarmi, którzy mają otrzymać policyjne uprawnienia wobec cywilów - np. do legitymowania, wesprą policję tam, gdzie ubędzie funkcjonariuszy kierowanych do Warszawy, Gdańska, Poznania, Wrocławia oraz Krakowa. Żandarmi będą patrolować ulice, dworce kolejowe, pomogą też drogówce. Policyjnych antyterrorystów wesprze 36 żołnierzy z oddziału specjalnego ŻW w Warszawie. 185 żandarmów będzie pomagać Straży Granicznej.

W czasie mistrzostw wzmocniony zostanie system obrony powietrznej
. Do tego celu wydzielono ponad 1100 żołnierzy, 12 samolotów i śmigłowców oraz ponad 190 sztuk innego sprzętu specjalistycznego. Polskie wojsko będzie się wymieniać z Ukraińcami informacjami o niezidentyfikowanych lotach oraz naruszeniach zasad korzystania z przestrzeni powietrznej w obszarze 100 km od granicy. Stanowiska dowodzenia obu stron mają się wymieniać informacjami radiolokacyjnymi. Skrócono termin występowania o wzajemne pozwolenie na wlot wojskowych statków powietrznych nad obszar drugiego kraju, ustalono także sposób wymiany informacji meteorologicznych. Przygotowano współdziałania w lotach poszukiwawczo-ratowniczych.

Polska Agencja Żeglugi Powietrznej wprowadzi rejony ograniczonego ruchu, pod szczególną ochroną znajdą się stadiony i strefy kibica. System obrony powietrznej kraju wesprą dyżurne siły lotnicze NATO, w kontroli nieba nad Polską mają pomóc samoloty wczesnego ostrzegania systemu AWACS - podobnie jak robiły to podczas mistrzostw świata w Niemczech w 2006 r. czy przy okazji igrzysk olimpijskich.

Współpraca z Ukrainą i USA obejmie też obronę przed bronią masowego rażenia. Z Ukraińcami mamy się wymieniać informacjami o transgranicznych zagrożeniach chemicznych i biologicznych. Z kolei Amerykanie przyślą do Polski na czas turnieju 50 specjalistów ze sprzętem do natychmiastowego rozpoznawania skażeń biologicznych i masowej dekontaminacji.

Ponad stu marynarzy i żołnierzy wydzieliła do zabezpieczenia mistrzostw Marynarka Wojenna.
Będą to saperzy (specjaliści od zwalczania broni masowego rażenia) i przeciwlotnicy. Marynarka w razie potrzeby użyczy śmigłowca Mi-17 do pomocy straży pożarnej. Cały czas śmigłowce ratownicze MW będą gotowe nieść pomoc z lądu i morza.

Prócz 3,3 tys. żołnierzy, na potrzeby zabezpieczenia mistrzostw, wojsko wydzieli blisko 800 jednostek sprzętu specjalistycznego i 200 miejsc parkingowych. Armia zapewni zakwaterowanie i wyżywienie ok. 1800 funkcjonariuszom MSW. W miastach-gospodarzach turnieju - Gdańsku, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu - powstaną wojskowe zgrupowania zadaniowe. Poza nimi, do ewentualnego użycia w sytuacjach kryzysowych niezwiązanych z mistrzostwami lub dla wzmocnienia sił zabezpieczających Euro, wojsko jest gotowe wydzielić jeszcze 9,5 tys. żołnierzy ze sprzętem.

O użyciu sił wojskowych w czasie Euro będzie decydował szef Sztabu Generalnego.
Na czas turnieju skrócono procedury - wojewodowie, inaczej niż zazwyczaj, nie będą musieli wnioskować do szefa MON o udzielenie pomocy w sytuacjach kryzysowych. Za dowodzenie będą odpowiadać: Dowództwo Operacyjne SZ, Dowództwo Wojsk Specjalnych i Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej. Siły wydzielone przez Wojska Lądowe, Siły Powietrzne, Marynarkę Wojenną i inne struktury przejdą na czas mistrzostw pod rozkazy dowódcy operacyjnego.

Pełną gotowość do zabezpieczenia Euro 2012 wojsko ma osiągnąć do połowy maja. Turniej Euro 2012 w Polsce i na Ukrainie rozpocznie się 8 czerwca. Mecz otwarcia zaplanowano w Warszawie, a finał 1 lipca w Kijowie. W Polsce ostatni mecz ma się odbyć 28 czerwca w stolicy.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Euro 2012: wojsko zadba o obronę powietrzną
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.