Euro: Dodatkowe patrole wojskowych saperów

PAP / pz

Cztery dodatkowe patrole, po jednym w każdym z miast, gdzie rozgrywane będą mecze Euro 2012, wydzielą wojska inżynieryjne. Na wiadomość o ewentualnym niewybuchu w dniach meczów saperzy mają zareagować w ciągu godziny.

- Spośród 39 patroli rozminowania cztery będą dedykowane do szczególnej opieki i ochrony w miastach-gospodarzach turnieju: Warszawie, Gdańsku, Poznaniu i Wrocławiu. Standardowo każdy patrol jest gotowy do interwencji w ciągu 24 godzin. Jednak w czterech miastach w okresie turnieju ten czas zostanie skrócony do czterech godzin, a w dniach spotkań piłkarskich - do jednej godziny - powiedział szef Inżynierii Wojskowej gen. bryg. Bogusław Bębenek.

Saperzy wejdą w skład czterech wojskowych zgrupowań zadaniowych, które będą podlegać Dowództwu Operacyjnemu Sił Zbrojnych.

Jak wyjaśnił gen. Bębenek, dodatkowego patrolu rozminowania nie będzie w Krakowie (zamieszkają tam trzy reprezentacje narodowe oraz powstanie strefa kibica), jednak specjaliści od rozminowania stacjonują tam na co dzień.

DEON.PL POLECA

Usuwanie niewybuchów to nie jedyne zadanie wojsk inżynieryjnych, związane z Mistrzostwami Europy w piłce nożnej. W Poznaniu saperzy ustawili 37-metrowy most składany nad fosą w bezpośrednim sąsiedztwie stadionu.

- Był wymóg UEFA, aby usprawnić ruch pieszych w czasie ewentualnej ewakuacji. Ten obiekt został przekazany organizatorom i będzie utrzymywany do czasu zakończenia turnieju - powiedział gen. Bębenek. Konstrukcja została oddana do użytku pod koniec kwietnia, po 1 lipca ma zostać rozebrana.

Do kolejnego turniejowego miasta, Wrocławia, wojsko wysyła dwie łodzie desantowe. Prosiła o to miejscowa policja.

W Wojsku Polskim służy ok. 6 tysięcy saperów. Siły wydzielone na czas Euro 2012 są więc stosunkowo nieduże i dlatego, zdaniem gen. Bębenka, żołnierze zachowają zdolność do reagowania na inne sytuacje kryzysowe, np. powódź.

Zdaniem szefa Inżynierii Wojskowej turniej Euro 2012 nie będzie czasem szczególnym dla saperów. - Dla nas głównym wysiłkiem przez najbliższe tygodnie i miesiące jest realizacja zadań związanych z oczyszczaniem terenów, które są przeznaczone do przekazania poza resort obrony, oraz bieżące szkolenie, w tym żołnierzy dedykowanych do kontyngentu w Afganistanie, sił odpowiedzi NATO oraz grup bojowych UE - powiedział gen. Bębenek

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Euro: Dodatkowe patrole wojskowych saperów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.