"Głos matek ma moc zmiany" - ruszył monitoring opieki okołoporodowej w Polsce

"Głos matek ma moc zmiany" - ruszył monitoring opieki okołoporodowej w Polsce
(fot. shutterstock.com)
PAP / jp

"Głos matek ma moc zmiany" - to akcja Fundacji Rodzić po Ludzku, która ma na celu monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce.

Za pomocą anonimowej ankiety online, kobiety mogą opowiedzieć o swoim porodzie i opiece w szpitalu.

Fundacja zbiera informacje na temat tego w jaki sposób kobiety są traktowane przez personel w szpitalach, czy rodzą w godnych warunkach; sprawdza czy szpitale przestrzegają standardów opieki okołoporodowej i gdzie w Polsce można urodzić "po ludzku".

- W wielu placówkach prawa kobiet nadal nie są przestrzegane, szczególnie w obszarze decydowania, prawa do informacji, prawa do szacunku i życzliwej opieki - oceniła Iwona Adamska-Sala z fundacji Rodzić po Ludzku. Dodała, że akcja ma na celu stały monitoring opieki okołoporodowej we wszystkich szpitalach w Polsce.

O swoich doświadczeniach kobiety mogą opowiedzieć w specjalnej ankiecie online na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. Ankieta dotyczy jakości opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu - od izby przyjęć do momentu wyjścia do domu.

DEON.PL POLECA

Obok warunków i czystości na salach, jakości wyżywienia w szpitalu, kobiety oceniają m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, do decydowania o przebiegu porodu oraz wykonywanych zabiegach medycznych i pielęgnacyjnych, respektowanie planu porodu, jakość wsparcia w zakresie karmienia oraz opieki nad dzieckiem po porodzie.

- Wyniki ankiet dla każdego szpitala będą się automatycznie przeliczały i pokazywały pod każdą placówką - powiedziała Adamska-Sala. Przyznała, że ankieta cieszy się dużym powodzeniem. W pierwszych dniach akcji o swoich doświadczeniach opowiedziało ponad 7 tys. kobiet.

Adamska-Sala przyznała, że ankieta jest obszerna, a jej wypełnienia trwa ok. 20 min.

- Ona jest podzielona na porody naturalne oraz na cesarskie cięcie. Znaczny obszar dotyczy szacunku i komunikacji personelu z kobietą. Interesuje nas czy personel puka do drzwi, jak jest z kwestią obecności osób postronnych np. księdza na oddziałach. Wszystkie obszary badamy bardzo szczegółowo - podkreśliła.

Jak dodała, fundacji szczególnie zależy na opinii kobiet z mniejszych miejscowości, ponieważ wiedza o sytuacji w tamtejszych szpitalach jest najmniej dostępna.

- Sytuacja zmienia się dynamicznie, dlatego zależy nam na ocenie kobiet, które rodziły w latach 2016-2018, by te wyniki były jak najbardziej aktualne - podkreśliła.

Adamska-Sala zaznaczyła, że w tej sprawie fundacja spotkała się z ministrem zdrowia Łukaszem Szumowskim.

- Ministrem zdrowia został powiadomiony, że monitoring się rozpoczął i będzie bacznie się przyglądał jego wynikom - powiedziała.

Na podstawie ankiet zebranych do końca marca zostanie opracowany raport na temat realizacji standardów opieki okołoporodowej i sytuacji na polskich porodówkach, a także rekomendacje dla ministra zdrowia. Wyniki każdego szpitala będą prezentowane na stronie www.gdzierodzic.info i na bieżąco aktualizowane. Ma to ułatwić innym kobietom wybór miejsca do porodu.

Projekt został objęty honorowym patronatem Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Głos matek ma moc zmiany" - ruszył monitoring opieki okołoporodowej w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.