"Gowin chce stworzyć wylęgarnię przestępców"

"Gowin chce stworzyć wylęgarnię przestępców"
Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin przed posiedzeniem rządu. (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / slo

SP rozważa wniosek o odwołanie ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina - poinformował szef partii Zbigniew Ziobro. Ma to zrobić, jeśli Gowin nie wycofa się ze zmiany - z 250 zł do 1000 zł - progu kwotowego między przestępstwami a wykroczeniami przeciw mieniu.

Ziobro odniósł się w ten sposób do jednej z ponad 160 propozycji zmian znajdujących się w projekcie nowelizacji Kpk, nad którym obecnie pracuje Sejm. Mają one na celu skrócenie czasu postępowania nawet o jedną trzecią.

- Tak naprawdę minister Gowin chce stworzyć wylęgarnię przestępców. Solidarna Polska temu się kategorycznie sprzeciwia. (...) Kradzione telefony komórkowe dzieciom w szkołach, laptopy, aparaty, rowery, portfele i wiele innych czynów przestanie być przestępstwem, a stanie się tylko wykroczeniem, czyli stanie się bezkarne. To jest zachęta dla przestępców - powiedział Ziobro w czwartek na konferencji prasowej w Sejmie.

Ziobro zapowiedział, że jego partia rozważy złożenie wniosku o odwołanie Gowina z funkcji ministra sprawiedliwości. - Zawsze broniliśmy go, gdy bezzasadnie atakował jego działania Ruch Palikota, czy SLD, ale poważnie się zastanowimy nad wnioskiem o wotum nieufności, jeżeli ten pomysł będzie chciał dalej forsować - podkreślił Ziobro.

Posłanka SP Beata Kempa zapowiedziała, że jej klub będzie za odrzuceniem projektu noweli Kpk w pierwszym czytaniu. Jej zdaniem w tej nowelizacji zapomniano o podstawowej kwestii, jaką jest wzmocnienie roli pokrzywdzonego przez przestępstwo. - Zapomniano o nim kompletnie, a skupiono się na tym, jak odciążyć sąd i poprawić komfort pracy sędziego - oceniła.

Z zarzutami SP nie zgadza się rzeczniczka resortu sprawiedliwości Patrycja Loose, która w rozmowie z PAP podkreśliła, że w konsekwencji zmiany progu kwotowego, przestępstwa przeciw mieniu będą szybciej i skuteczniej karane.

- W myśl nowych przepisów kradzieże będą jeszcze szybciej i skuteczniej karane, a kara będzie bardziej dotkliwa. Sprawy o wykroczenie są przede wszystkim szybsze i tańsze dla państwa oraz de facto kara jest bardziej dotkliwa. Procesy karne w takich sprawach trwają zazwyczaj bardzo długo i kończą się orzeczeniem kary w zawieszeniu, co dopiero jest fikcją - powiedziała Loose.

Dodała, że przestępcy popełniający kradzieże "nie mogą spać spokojnie, wręcz przeciwnie - prawo będzie teraz dla nich bardziej skuteczne i bezwzględne".

Szczegółowe zapisy projektu przewidują, że skróceniu postępowania sądowego ma służyć m.in. to, iż sąd nie będzie już mógł w trakcie procesu odesłać sprawy prokuraturze do uzupełnienia - lecz będzie musiał ją osądzić taką, jaką prokuratura przygotowała. Ponadto sąd II instancji także nie będzie mógł uchylić sprawy do ponownego rozpoznania w I instancji, a jedynie - w razie takiej potrzeby - będzie "zmieniał merytorycznie wyrok", mogąc prowadzić postępowanie dowodowe w szerszym zakresie niż obecnie pozwala mu prawo.

Zmienić miałby się też próg kwotowy między przestępstwami a wykroczeniami przeciwko mieniu - z 250 zł do tysiąca zł (chodzi np. o kradzież, przywłaszczenie, zniszczenie rzeczy) i 300 zł w przypadku zaboru drzewa w lesie. Zarazem rząd chce wprowadzić możliwość umorzenia postępowania w takiej sprawie - na wniosek pokrzywdzonego przestępstwem - w przypadku pojednania się z nim sprawcy i naprawienia szkody lub zadośćuczynienia krzywdzie.

Spraw karnych po nowelizacji miałoby być mniej, bo do sądu nie trafiałyby błahe sprawy o nieznacznej szkodliwości społecznej - stałoby się tak dzięki wprowadzeniu podstaw prawnych do odmowy wszczęcia lub umorzenia postępowania ze względu na niecelowość ścigania, a także np. dlatego, że sprawca naprawił szkodę - wówczas procesu by nie było.

Wniosek o odwołanie ministra może być złożony przez co najmniej 69 posłów. Klub SP liczy obecnie 18 parlamentarzystów.

Sejm odwołuje ministra większością ustawowej liczby posłów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

"Gowin chce stworzyć wylęgarnię przestępców"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.