Przymusowe leczenie zabójców po odbyciu kary

Przymusowe leczenie zabójców po odbyciu kary
(fot. PAP/Grzegorz Jakubowski)
PAP / mh

Sądy będą miały możliwość kierowania na przymusowe leczenie w warunkach izolacji zabójców-pedofilów, po odbyciu przez nich kary - zapowiada minister sprawiedliwości Jarosław Gowin.

W środę minister po raz kolejny przedstawił projekt umożliwiający terapię najgroźniejszych zabójców po odbyciu przez nich kary - aż ustaną wątpliwości, czy te osoby nie powrócą do zabijania.

DEON.PL POLECA
We wrześniu rząd przyjął projekt założeń zmian prawa zmierzających do wprowadzenia możliwości monitorowania i leczenia niezresocjalizowanych zabójców, którzy zakończą odbywanie kary. Za kilkanaście miesięcy więzienia zacznie opuszczać około stu zbrodniarzy, w tym seryjnych zabójców dzieci, skazanych w PRL na karę śmierci, którym następnie wyroki zamieniono na 25 lat.

Gowin powiedział w środę, że nie byłaby to kolejna forma kary za popełnioną zbrodnię, "tylko sposób zapobiegania popełnieniu kolejnych" w formie leczenia w zamkniętych zakładach psychiatrycznych. Dodał, że niektórzy z tych sprawców zapowiadają, że nadal będą zabijać. "Chcę uspokoić rodziców małych dzieci; polskie państwo nie będzie w tej sytuacji bezczynne" - oświadczył minister. Ponadto można byłoby podawać do publicznej wiadomości wizerunek i dane osoby skazanej za taki czyn.

W Kodeksie karnym ma się znaleźć nowy typ przestępstw - chodzi o sytuację doprowadzania dzieci do udziału w czynnościach seksualnych, które mają być oglądane przez inne osoby. Karani mają być nie tylko ci, którzy zmuszają dzieci do takich czynności, ale też oglądający oraz czerpiący z tego zyski. Ma być też podwyższona z 15 do 18 lat granica wieku, do której małoletni są chronieni przed przestępstwami pornografii dziecięcej oraz rozszerzony katalog przestępstw popełnianych na tle seksualnym, objętych ściganiem z urzędu - bez wniosku pokrzywdzonego lub jego opiekuna. Przesłuchania dzieci-ofiar takich przestępstw mają być jak najrzadsze.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Przymusowe leczenie zabójców po odbyciu kary
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.