Gowin ma pomysł na prokuraturę

Gowin ma pomysł na prokuraturę
(fot. youtube.com)
6 lat temu
PAP / pz

Lider Polski Razem Jarosław Gowin zaproponował w poniedziałek, by wzmocnić pozycję prokuratora generalnego i podporządkować prokuraturę prezydentowi. "Prokuraturę trzeba poddać kontroli po to, żeby zapewnić jej większą skuteczność" - powiedział.

"Uważamy, że instrumentem takiej kontroli może być osoba szczególna, osoba wyłaniana w wyborach powszechnych, głowa państwa, prezydent RP" - podkreślił Gowin na konferencji prasowej w Rzeszowie; szef Polski Razem odwiedził Podkarpacie w ramach kampanii do europarlamentu.

W 2010 roku nowelizacja ustawy o prokuraturze rozdzieliła funkcję ministra sprawiedliwości od funkcji prokuratora generalnego. Prokuratora Generalnego powołuje prezydent spośród kandydatów zgłoszonych przez Krajową Radę Sądownictwa i Krajową Radę Prokuratury.

Wedle pomysłu Gowina prokurator generalny byłby powoływany bezpośrednio przez prezydenta, "bez ingerencji zarówno rządu, jak i takich ciał pośredniczących, ciał korporacyjnych jak Krajowa Rada Prokuratury czy Krajowa Rada Sądownictwa". Tak powołany prokurator generalny podległaby prezydentowi, który miałby możliwość jego zmiany w trakcie pięcioletniej kadencji - dodał.

Gowin zaznaczył też, że prokurator generalny powinien mieć większe niż dziś kompetencje do zarządzania podległą mu instytucją. "Nie może być tak jak dzisiaj, że prokurator generalny nawet w sprawach personalnych ma ręce związane, bo zmiany personalne nawet na niskim szczeblu wymagają zgody Krajowej Rady Prokuratury" - mówił.

Były minister sprawiedliwości przypomniał, że "kilka lat temu zapewniono prokuraturze maksymalną niezależność od polityków". "Po paru latach pora już na bilans tej reformy. Widać wyraźnie, że niezależna prokuratura nie funkcjonuje lepiej. Przeciwnie, można odnieść wrażenie, że brak kontroli politycznej część prokuratorów odbiera jako brak jakiejkolwiek kontroli ze strony społeczeństwa" - zauważył.

Jak mówił, Polska Razem chce silnej pozycji prokuratora generalnego, który ma pełne kompetencje do nadzoru nad podległą mu instytucją, a który jednocześnie - symbolicznie - "odgrywa rolę wiceprezydenta odpowiedzialnego za przestrzeganie praworządności w Polsce".

Gowin zaproponował, żeby prezydent powoływał prokuratora generalnego spośród prokuratorów i sędziów o określonym stażu pracy i dorobku. Dodał jednak, że w ciągu "roku przedwyborczego nie będzie klimatu do takich poważnych zmian w wymiarze sprawiedliwości", ale zgłaszając swoje propozycje Polska Razem chce zainicjować debatę.

Gowin wystąpił na konferencji wspólnie z liderem listy Polski Razem do Parlamentu Europejskiego w okręgu podkarpackim senatorem Kazimierzem Jaworskim. Podkreślił, że Jaworski intensywnie pracuje z ekspertami nad proponowanymi zmianami.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Gowin ma pomysł na prokuraturę
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Gowin ma pomysł na prokuraturę
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.