Gowin: nie ma racji dla odrębności prokuratur

Gowin: nie ma racji dla odrębności prokuratur
Minister Sprawiedliwości Jarosław Gowin (fot. PAP/Maciej Kulczyński)
8 lat temu
PAP / wm

Nie widzę powodu, dla którego prokuratura wojskowa miałaby zachować odrębność od prokuratury cywilnej - powiedział w środę dziennikarzom minister sprawiedliwości Jarosław Gowin. Dodał, że wydziały wojskowe powinny funkcjonować w ramach cywilnych prokuratur.

Dziennikarze pytali o to Gowina przed posiedzeniem sejmowej komisji sprawiedliwości i praw człowieka, na której minister ma przedstawić plany resortu na najbliższe miesiące.

Jego zdaniem sytuacja w prokuraturze dojrzała do rozwiązań systemowych. - Widzę też potrzebę decyzji personalnych - dodał. Nie odniósł się jednak do konkretnych osób.

Minister zaznaczył, że włączenie prokuratury wojskowej w struktury cywilne jest rozwiązaniem zasadnym "z punku widzenia efektywności prac tej prokuratury, jak i standardów państwa prawa". - Dużym osiągnięciem jest wprowadzenie cywilnej kontroli nad wojskiem, pozostał do wykonania ostatni krok - mówił.

Gowin na posiedzeniu komisji powiedział, że ostateczne decyzje w sprawie prokuratury będą należały do premiera Donalda Tuska i rządu, on natomiast przedstawi swoje rekomendacje. Pierwszy dowie się o nich premier - mówił Gowin.

Zaznaczył też, że rozdzielenie urzędu ministra sprawiedliwości od prokuratora generalnego uważa za słuszny kierunek. - Natomiast niewątpliwie te wydarzenia, które mają ostatnio miejsce, są dowodem, że potrzebne są refleksje nad rozwiązaniami szczegółowymi - powiedział Gowin. Powtórzył, że będzie rekomendował włączenie prokuratury wojskowej do cywilnej.

Odnosząc się do kwestii sądownictwa wojskowego, Gowin mówił, że planowana jest jego głęboka reforma. - W mojej ocenie sądy wojskowe powinny funkcjonować tylko w czasach wojny, w czasach pokoju powinny być częścią sądownictwa powszechnego - zaznaczył Gowin.

Od kilku lat toczy się dyskusja prawników na temat potrzeby odrębnego powszechnego i wojskowego wymiaru sprawiedliwości oraz ustroju prokuratury wojskowej. W przedstawionym niedawno planie prac rządu na bieżący rok znalazła się zapowiedź przygotowania w drugim kwartale roku założeń do projektu ustawy o sądach wojskowych. Projekt ma dotyczyć nowego modelu sądownictwa wojskowego i jednocześnie zakładać likwidację prokuratury wojskowej, czyli Naczelnej Prokuratury Wojskowej i podległych jej jednostek.

Odnosząc się do wydarzeń z poniedziałku, gdy prokurator wojskowy płk Mikołaj Przybył postrzelił się w przerwie konferencji prasowej, Gowin powiedział, że "potencjalni samobójcy zachowują się kompletnie inaczej niż płk Przybył". - W mojej ocenie mieliśmy do czynienia z aktem samookaleczenia - dodał. Tragedia ta wywołała dyskusję o prokuraturze wojskowej.

- Istnienie głębokiego, zajadłego sporu personalnego na szczytach prokuratury, budzi mój głęboki niepokój i moje oburzenie, bo uważam, że w ten sposób na szwank wystawiane jest bezpieczeństwo obywateli - powiedział Gowin.

Prezydent Bronisław Komorowski zapowiedział we wtorek, że zwróci się do rządu i parlamentu o jak najszybsze określenie docelowego modelu prokuratury. Prezydent uważa, że problemem do rozstrzygnięcia jest, czy reforma - w wyniku której oddzielnie działają resort sprawiedliwości i Prokuratura Generalna - poszła za blisko, czy za daleko, czy też należy ją pogłębić, czy się cofnąć. Według Komorowskiego istotnym źródłem narastających zjawisk negatywnych w prokuraturze jest brak jej docelowego modelu ustrojowego.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin: nie ma racji dla odrębności prokuratur
Komentarze (5)
R
Redakcja
11 stycznia 2012, 12:27
Fatalna pomyłka - już poprawione - najmocniej przepraszam  
M
Marian
11 stycznia 2012, 12:17
Przepraszam najmocniej, ale tytuł wydaje mi się nieadekwatny do treści informacji... Chyba, że czegoś nie zrozumiałem, jako prosty ksiądz Racja, klasyczna manipulacja medialna, daje się chwytliwy tytuł kompletnie niekompatybilny z treścią i nabija się wejścia. W tytule jest "Nie ma powodów do łączenia prokuratur" podczas gdy Gowin mówi o odrębności. Autor wywołuje tym samym konfuzję u czytelnika, a wojna w komentarzach napędza mu klikalnosć. Szkoda gadać...
11 stycznia 2012, 12:13
Dziękuję - tytuł juz pasuje do artykułu.  
KA
ks. Artur Stopka
11 stycznia 2012, 12:10
Przepraszam najmocniej, ale tytuł wydaje mi się nieadekwatny do treści informacji... Chyba, że czegoś nie zrozumiałem, jako prosty ksiądz
Bogusław Łęcina
11 stycznia 2012, 11:22
100% racji, po co dublować utrzymywaną za nasze pieniądze armię urzędników, spokojnie wystarczy w sprawach dla żołnierzy do składu orzekającego w sądzie cywilnym dołączać prawników wojskowych. Przy okazji przytnie się trochę etatów a na pierwszy ogień proponuję przebadać pracowników i odsiać przede wszystkim tych którzy mają jakieś problemy z własną psychiką, na przykład skłonność do samookalaczen.

Skomentuj artykuł

Gowin: nie ma racji dla odrębności prokuratur
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.