Gowin o reorganizacji 79 sądów rejonowych

Gowin o reorganizacji 79 sądów rejonowych
(fot. Kancelaria Premiera)
PAP / psd

 Jeśli konsultacje międzyresortowe nie przyniosą niespodzianek, jeszcze w czerwcu podpiszę rozporządzenie ws. zniesienia 79 sądów rejonowych - zapowiedział minister sprawiedliwości Jarosław Gowin podczas czwartkowego spotkania z dwiema sejmowymi komisjami.

Przekształcenie najmniejszych sądów w wydziały zamiejscowe większych jednostek zapowiedział on na początku 2012 r. Zmiany, które miałyby wejść w życie od 2013 r., mają służyć lepszemu wykorzystaniu kadry sędziowskiej. Reorganizacja wzbudziła sprzeciw niektórych samorządów i części sędziów. Przeciw opowiedziały się: PiS, SLD i Ruchu Palikota. Koalicyjny PSL chce, by Trybunał Konstytucyjny zbadał przepisy, na mocy których minister może dokonywać reorganizacji sądów poprzez rozporządzenie.

Gowin mówił też posłom o innych planach resortu. Za najważniejsze - z punktu widzenia priorytetów z expose - uznał: deregulację (pierwszy jej projekt ma do Sejmu trafić w lipcu br.), nową ustawę o procedurze karnej oraz o prokuraturze, a także zwiększenie wolności działalności gospodarczej.

- Projekt nowej procedury karnej jest już po uzgodnieniach międzyresortowych - dodał minister, który ma nadzieję, że po wakacjach trafi on do komisji kodyfikacyjnej. Ma też się zmienić kodeks postępowania cywilnego, który ma usprawnić prace sądów. Większe mają być kompetencje referendarzy, komorników i notariuszy.

Minister oświadczył, że e-protokoły w sprawach cywilnych do końca lipca mają być we wszystkich apelacjach. Według Gowina doświadczenia są pozytywne; sprawy są prowadzone znacznie szybciej. - Nie sprawdza się też czarna wizja, że sądy będą zasypywane wnioskami o transkrypcje zapisów audio-wideo - dodał.

DEON.PL POLECA

Gowin przypomniał projekt nowelizacji ustawy o prokuraturze - tak by ją poddać większej kontroli parlamentu, usprawnić działania prokuratury, wzmocnić pozycję Prokuratora Generalnego oraz by "prokuratorzy nie byli poddawani nieuprawnionej presji przełożonych". W przyszłym tygodniu projekt ma rozpatrywać rząd.

- Nie widzimy powodów do likwidacji pionu śledczego IPN - oświadczył Gowin. Projekt wzmacnia zaś pozycję prezesa IPN wobec prokuratorów IPN oraz precyzuje zasady ich powrotów do prokuratury powszechnej.

Według ministra obecnie system dozoru elektronicznego skazanych obejmuje ok. 4 tys. osób. - Znikoma jest liczba uchyleń tej formy kary - dodał Gowin.

Zapowiedział uruchomienie w 2013 r. portalu z orzeczeniami wszystkich sądów apelacyjnych; w 2014 r. mają tam też znaleźć się wszystkie orzeczenia sądów okręgowych.

Gowin podał też, że najbardziej obciążone sądy warszawskie dostaną ok. 500 dodatkowych etatów urzędniczych.

Jako ważne wymienił projekty nowego prawa upadłościowego oraz poszerzenie wolności działalności gospodarczej, w tym ułatwienie jej rejestracji oraz skrócenie czasu nadawania NIP.

Minister zapewnił, że od strony organizacyjnej bez zakłóceń przebiega karanie kibiców-chuliganów. Podał, że według najnowszych danych w całym kraju wpłynęło do sądów 29 spraw w trybie przyspieszonym o przestępstwa oraz 7 - o wykroczenia; są też 2 wnioski o areszt. Dodał, że "istotne kontrowersje" związane są z wydawanymi wyrokami. - Jestem zaniepokojony że treść wyroków umożliwia sprawcom popełnianie tych czynów ponownie - dodał.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin o reorganizacji 79 sądów rejonowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.