Gowin o sprawie prezesa gdańskiego sądu

Gowin o sprawie prezesa gdańskiego sądu
(fot. PAP/Tomasz Gzell )
7 lat temu
PAP / slo

Minister sprawiedliwości Jarosław Gowin spodziewa się, że Krajowa Rada Sądownictwa zajmie się sprawą prezesa gdańskiego sądu okręgowego Ryszarda Milewskiego w najbliższy wtorek.

- Rozmawiałem z panem przewodniczącym (Antonim) Górskim. Obiecał, że zrobi to niezwłocznie. Ponieważ w przyszłym tygodniu jest posiedzenie KRS, spodziewam się, że KRS zajmie się tym od razu pierwszego dnia, czyli we wtorek - powiedział Gowin w piątek TVN24, pytany, czy ma sygnały z Krajowej Rady Sądownictwa, kiedy zajmie się sprawami, o które do niej się zwrócił.

W czwartek minister poinformował, że wystąpił do KRS o wszczęcie postępowania wyjaśniającego w sprawie prezesa gdańskiego sądu. Ma to związek z nagraniem rozmowy telefonicznej, w trakcie której osoba podająca się za urzędnika kancelarii premiera miała ustalać z Milewskim szczegóły związane m.in. ze sprawami sądowymi szefa Amber Gold. Gowin mówił na konferencji, że jeżeli treść nagrania się potwierdzi, to oczekuje podjęcia wobec sędziego postępowania dyscyplinarnego. Minister poinformował też, że wystąpił do KRS o opinię w związku z zamiarem odwołania prezesa.

Minister proszony był też o komentarz do piątkowej wypowiedzi Milewskiego, który w RMF FM powiedział, że czuje się, że z pokrzywdzonego, zawiadamiającego o przestępstwie, staje się praktycznie oskarżonym. - Wszyscy Polacy mogą się przekonać, jakie są kwalifikacje etyczne pana prezesa Milewskiego i przesłuchać sobie to nagranie - skomentował minister sprawiedliwości.

"Gazeta Polska Codziennie" napisała w czwartek, że 6 września do prezesa sądu okręgowego w Gdańsku zadzwonił ktoś, kto przedstawił się jako urzędnik z kancelarii Donalda Tuska. W rozmowie tej szef sądu miał prosić o instrukcje, czy przyspieszać posiedzenie sądu ws. zażalenia na aresztowanie Marcina P., prezesa Amber Gold. Prezes sądu miał też umówić się na spotkanie z premierem: wstępnie wyznaczono datę 13 września. Gdańska prokuratura wszczęła już śledztwo w tej sprawie po zawiadomieniu prezesa gdańskiego sądu.

KRS poinformowała w czwartek, że zwróciła się już do redakcji "GPC" o udostępnienie kopii całego nagrania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin o sprawie prezesa gdańskiego sądu
Komentarze (0)

Skomentuj artykuł

Gowin o sprawie prezesa gdańskiego sądu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.