Gowin: za dużo ideologii w polityce, zarówno po lewej stronie, jak i także czasami po prawej

Gowin: za dużo ideologii w polityce, zarówno po lewej stronie, jak i także czasami po prawej
Fot. PAP/Tomasz Gzell
PAP / pk

Jest zdecydowanie za dużo ideologii i po lewej stronie sceny politycznej i niestety, czasami coraz częściej, także po prawej - powiedział w piątek lider Porozumienia Jarosław Gowin podczas konwencji Porozumienie Młodych w Warszawie. Uczestniczyło w niej ok. 150 delegatów.

Konwencja poświęcona była m.in. podsumowaniu ogólnopolskiej akcji "Najlepszy plan dla młodych", prowadzonej przez niemal dwa miesiące przez Porozumienie i Młodą Prawicę. Na podstawie rozmów z rówieśnikami w kilkudziesięciu miastach i niewielkich miejscowościach aktywiści tych ugrupowań opracowali komplet postulatów programowych w czterech głównych tematach, dotyczących pracy, klimatu, edukacji oraz dialogu. Wszystkie zostały bardzo dobrze przyjęte przez lidera Prawicy, a niektóre - jak zapowiedział - będzie chciał dołączyć do programu Zjednoczonej Prawicy.

Omawiając tezy dotyczące klimatu, mieszkający na Śląsku wiceprezes Młodej Prawicy Aleksander Wencel wskazał m.in. na potrzebę rozwoju energetyki jądrowej i odnawialnej w Polsce, mówił o wprowadzeniu edukacji klimatyczno - ekologicznej od najmłodszych lat szkolnych.

Postulaty związane z edukacją omawiała przewodnicząca Młodej Prawicy na Dolnym Śląsku Katarzyna Oliasz. Jest wśród nich lepsze przygotowywanie młodzieży do dorosłego życia, poprzez edukację "gospodarczą i obywatelską", która uczyłaby "rzeczy praktycznych", poszerzenie kompetencji psychologów szkolnych o możliwość wspierania młodych ludzi w rozwiązywaniu problemów rodzinnych, przy zachowaniu pełnej anonimowości. Oliasz przekonywała do zwiększenia kompetencji i obowiązków Rzecznika Praw Ucznia w szkole.

DEON.PL POLECA

Przewodniczący Młodej Prawicy z Pomorza Paweł Serafin omówił postulaty dotyczące pracy. Mówił o ułatwieniach dla sektora prywatnego w organizowaniu praktyk, szkoleń, czy staży oraz w prowadzeniu rekrutacji na terenach placówek oświatowych, a także o zrównania szans w starcie na rynku pracy tak, aby w przypadku pierwszego zatrudnienia, pracodawcy uwzględniali rok urodzenia, a nie miesiąc. Zaproponował ponadto ulgi w płatnościach składek zdrowotnych i ZUS w przypadku umowy o pracę z młodymi ludźmi. Wyjaśnił, że celem tego rozwiązania jest m.in. ograniczenie zatrudniania na tzw. umowach śmieciowych.

Radny Inowrocławia Dobromir Szymański mówił z kolei o postulatach dotyczących prowadzenia dialogu, w tym o inicjatywie uchwałodawczej dla młodzieżowych rad przy samorządach, o powołaniu młodzieżowych sejmików przy każdym zarządzie wojewódzkim oraz o obligatoryjnym utworzeniu młodzieżowych rad w każdej gminie.

Gowin podkreślił, że w wypowiedziach uczestników konwencji nie było złych słów o innych ugrupowaniach politycznych ani ideologii. "Tej ideologii jest zdecydowanie za dużo i po lewej stronie i niestety, czasami coraz częściej, także po prawej. W waszych wypowiedziach były wartości, nie ideologia" - dodał Gowin, zwracając się do uczestników.

Były wicepremier ocenił, że "postulaty zielonego konserwatyzmu, to jest coś, co Porozumienie już od dłuższego czasu wzięło na sztandary". "Z całą pewnością wasz postulat pod tym względem znajdzie się na sztandarach całej Zjednoczonej Prawicy" - powiedział Gowin.

Polityk zapewnił, będzie zabiegał o włączenie do programu Zjednoczonej Prawicy postulatu obniżenia ZUS-u dla młodych. "Ten postulat obniżenia ZUS-u dla młodych będę proponował do programu nowego rządu, tego programu, który w tej chwili jest negocjowany" - powiedział.

Lider Porozumienia zaproponował wprowadzenie funduszu inwestycji samorządowych, jako trwałego, corocznego komponentu subwencji samorządowej. Przekonywał też do propozycji Porozumienia ws. takich zmian w edukacji, które wprowadzą "więcej praktyki, więcej otwartości w procesie kształcenia na potrzeby rynku pracy i więcej formowania postawy obywatelskiej". "To jest program, chciałbym to powiedzieć, całej Zjednoczonej Prawicy" - mówił.

B. wicepremier poprosił młodych działaczy o poparcie postulatu rozszerzenia podatku estońskiego (estońskiego CIT) na wszystkie firmy na okres trzech lat. "Jeśli będę miał wasze poparcie, będę mógł z dużo większym powodzeniem przedstawiać tę propozycję podczas rozmów koalicyjnych" - zaznaczył.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Gowin: za dużo ideologii w polityce, zarówno po lewej stronie, jak i także czasami po prawej
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.