Grabarczyk kandydatem na wicemarszałka

Grabarczyk kandydatem na wicemarszałka
(fot. PAP/Bartłomiej Zborowski)
PAP / psd

Cezary Grabarczyk ma zostać kandydatem PO na wicemarszałka Sejmu - poinformowały PAP źródła zbliżone do kierownictwa Platformy. W poniedziałek późnym popołudniem zbiera się zarząd krajowy PO, ma rozmawiać o stanowiskach w rządzie i w Sejmie.

Dopytywany, czy rozmawiał z premierem Donaldem Tuskiem o swojej przyszłości, Grabarczyk odparł jedynie: "prowadziłem różne rozmowy z panem premierem". Pytany o to, czy w Ministerstwie Infrastruktury zastąpi go Grzegorz Schetyna, Grabarczyk powiedział, że jest to resort, który wymaga "takich zdolność koncyliacji, które mają liczni kandydaci".

DEON.PL POLECA

Pytany, czy czuje się "przegrany", bo nie pozostanie ministrem, Grabarczyk zaznaczył, że on sam zapowiedział tuż po wyborach, iż nie będzie kontynuował misji w rządzie.

Wicemarszałek Sejmu mijającej kadencji Stefan Niesiołowski powiedział PAP, że nie rozmawiał do tej pory z premierem o kształcie przyszłego prezydium Sejmu. Ocenił jednocześnie, że Grabarczyk byłby bardzo dobrym wicemarszałkiem.

Według informacji PAP, zarząd krajowy PO na poniedziałkowym posiedzeniu ma rozmawiać również o zmianach w rządzie. Do tej pory politycy PO spekulowali, że Grabarczyka na stanowisku ministra infrastruktury mógłby zastąpić dotychczasowy marszałek Sejmu Grzegorz Schetyna (chociaż wskazywany jest on również jako potencjalny minister spraw wewnętrznych).

Z kolei rozmówca PAP z otoczenia Schetyny nie wykluczył w poniedziałek, że Schetyna mógłby się znaleźć poza rządem. Chociaż - dodał - "jeśli Tusk uważa go za +lidera wewnętrznej opozycji+, to chyba rozsądniej byłoby dać Schetynie jakieś zajęcie". Otoczenie Schetyny poinformowało ponadto, że w ostatnim czasie nie spotkał się on z Tuskiem, a do takiego spotkania ma dojść dopiero na posiedzeniu zarządu.

Według informacji PAP uzyskanych we władzach klubu PO, "pewniakami" do pozostania w rządzie są też Barbara Kudrycka (nauka i szkolnictwo wyższe) oraz szef doradców premiera Michał Boni. Nie wiadomo jednak, czy wszyscy pozostaliby na tych samych stanowiskach, Boniego wymienia się jako kandydata na szefa nowego resortu cyfryzacji.

Według dotychczasowych informacji, duże szanse na pozostanie na stanowisku ma też minister sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski. Resortem spraw wewnętrznych najprawdopodobniej nie będzie już kierował Jerzy Miller. Według rozmówców PAP, Miller może pokierować Narodowym Funduszem Zdrowia (był już prezesem NFZ w latach 2004-2006).

Graś był też pytany o zmiany w Kancelarii Premiera, ale powiedział jedynie, że w pierwszym rzędzie będzie ustalany skład rządu. Nie zdradził też, kto zostanie nowym szefem klubu PO; poinformował natomiast, że zostanie on wybrany najprawdopodobniej we wtorek wieczorem. We wtorek zbiera się też Rada Krajowa PO, ma zatwierdzić koalicję z PSL.

We wtorek na pierwszym posiedzeniu zbierze się Sejm. Wtedy premier poda swój rząd do dymisji, a prezydent Bronisław Komorowski ją przyjmie, jednocześnie powierzając dotychczasowemu gabinetowi tymczasowe pełnienie obowiązków. Prezydent desygnuje także Tuska na premiera nowego rządu. Donald Tusk będzie miał czas do 22 listopada na sformułowanie nowej Rady Ministrów. Do 6 grudnia nowy rząd będzie miał czas na uzyskanie w Sejmie wotum zaufania.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Grabarczyk kandydatem na wicemarszałka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.