Hitlerowskie gesty w obozie na Majdanku

Hitlerowskie gesty w obozie na Majdanku
(fot. Krzysztof Kokowicz / (CC BY-SA 3.0 PL) / Wikimedia Commons)
PAP / slo

O publiczne propagowanie ustroju faszystowskiego i znieważenie grupy Żydów oskarżyła prokuratura w Lublinie dwóch studentów z Turcji, którzy mieli wykonywać gesty hitlerowskiego pozdrowienia w muzeum na Majdanku.

Studenci nie przyznają się do popełnienia tych przestępstw; grożą im kary do 3 lat więzienia - poinformowała w piątek rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Lublinie Beata Syk-Jankowska.

Według aktu oskarżenia 24-letni Mesut T. i 21-letni Mehmet A., przebywający w Lublinie w ramach wymiany studenckiej, w październiku ubiegłego roku zwiedzali muzeum na terenie byłego niemieckiego obozu koncentracyjnego na Majdanku. W budynku krematorium i obok niego wykonywali gesty pozdrowienia faszystowskiego "Heil Hitler". Robili sobie przy tym nawzajem zdjęcia aparatem fotograficznym.

W tym samym czasie w pobliżu przebywała grupa młodzieży z Izraela, trzymali oni w dłoniach izraelskie flagi. Przewodnik izraelskiej wycieczki zauważył zachowanie Turków, zawiadomił ochronę, a ta wezwała policję. Tureccy studenci przez dwa dni byli zatrzymani.

DEON.PL POLECA

Obaj Turcy przesłuchiwani w charakterze podejrzanych zaprzeczyli jakoby wykonywali gesty faszystowskie. Każdy z nich natomiast twierdził, że robił tak kolega, "dla żartów". Każdy z nich utrzymuje, że nie widział grupy turystów z Izraela.

Ich sprawę rozpatrzy Sąd Rejonowy Lublin-Zachód.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Hitlerowskie gesty w obozie na Majdanku
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.