IMGW: w piątek dalsze opady śniegu

IMGW: w piątek dalsze opady śniegu
(fot. PAP/Tomasz Gzell)
PAP / psd

Opady śniegu z południa i centrum kraju przeniosły się na północ: najbardziej pada na Mazurach, Podlasiu i w woj. pomorskim. W piątek w Polsce kolejne opady w centrum i w Małopolsce, mróz będzie się utrzymywał - poinformował w czwartek IMGW.

Jak poinformowała na czwartkowej konferencji prasowej dyżurna synoptyk Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej Maria Waliniowska, w nocy ze środy na czwartek na południu kraju i w centrum spadło od 10 do 15 cm śniegu, lokalnie na pogórzu karpackim - do 25 cm.

"W tej chwili opady przemieściły się w kierunku północnym, najwięcej pada na Mazurach, Podlasiu i w województwie pomorskim. Tam wydano ostrzeżenia 2. stopnia o zawiejach i zamieciach śnieżnych" - mówiła Waliniowska. W ciągu dnia temperatura maksymalna ma wynieść od minus 11 stopni na północnym-wschodzie, minus 8 stopni na zachodzie i minus 5 stopni w centrum do plus jednego stopnia na Podkarpaciu. Będzie wiał dość silny wiatr.

Śnieżnie ma być również najbliższej nocy. "Opady będą słabły, ale do 10 cm śniegu lokalnie na Mazurach, Podlasiu i w rejonie Zatoki Gdańskiej może spaść" - poinformowała dyżurna synoptyk IMGW. Na pozostałym obszarze kraju opady mają być słabe. Noc z czwartku na piątek ma być "stosunkowo mroźna", najchłodniej będzie w kotlinach sudeckich - ok. minus 18 stopni. Minus 15 stopni będzie na przeważającym obszarze kraju, minus 9 stopni w Małopolsce, a najcieplej, minus 1 stopień, na krańcach południowo-wschodnich. Wiatr będzie słaby, zmienny.

Na piątek prognozowane są w ciągu dnia dalsze opady śniegu - od Dolnego Śląska i zachodniej Małopolski, przez województwo łódzkie po centrum kraju. W ciągu 12 godzin w tej strefie może przybyć do 10-15 cm śniegu. Temperatura maksymalna od minus 9 stopni na zachodzie i minus 4 stopnie w centrum po zero stopni w Małopolsce i na Lubelszczyźnie. Wiatr umiarkowany.

W nocy z piątku na sobotę opady przemieszczą się na północ Mazowsza, Mazury i Podlasie. Temperatura minimalna od minus 16 stopni w dolinach sudeckich i minus 12 stopni na przeważającym obszarze kraju do minus 8 stopni na południowym-wschodzie. Wiatr słaby i umiarkowany.

Zachmurzenie duże z przejaśnieniami jest prognozowane na sobotę. Temperatura maksymalna od minus 8 do minus 5 stopni na przeważającym obszarze kraju, a na południowym wschodzie i północnym zachodzie - od minus 4 do minus 2 stopni. Wiatr umiarkowany, okresowo silniejszy.

Niedziela zapowiada się pochmurnie, z przejaśnieniami w Małopolsce i na wschodzie. Na północy i zachodzie słabe opady śniegu i marznącego deszczu powodującego gołoledź. Temperatura maksymalna od minus 9 stopni na Podlasiu i minus 4 stopni w centrum do 0 stopni na krańcach zachodnich i plus 2 stopni na Nizinie Szczecińskiej. Temperatura minimalna od minus 15 stopni na Podlasiu i minus 12 stopni w głębi kraju do minus 6 stopni nad morzem. Wiatr umiarkowany, na Dolnym Śląsku silniejszy.

W poniedziałek zachmurzenie będzie duże, miejscami z opadami śniegu przechodzącymi w deszcz i marznący deszcz powodujący gołoledź. Temperatura maksymalna od minus 2 stopni na Podlasiu i 0 stopni w głębi kraju do plus 2 stopni na krańcach zachodnich i Wybrzeżu. Temperatura minimalna od minus 8 stopni na Podlasiu i minus 6 stopni w głębi kraju do minus 1 stopnia nad morzem.

Jak zapowiadają synoptycy, od początku nowego tygodnia prognozowane jest ocieplenie, a pokrywa śnieżna ma się stopniowo zmniejszać.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

IMGW: w piątek dalsze opady śniegu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.