Inauguracja roku akademickiego w Warszawie

Inauguracja roku akademickiego w Warszawie
Warszawa: Inauguracja roku akademickiego (fot. PAP/Paweł Supernak)
PAP / ad

Przyjęcie strategii rozwoju do 2020 r. to najważniejsze zadanie dla Politechniki Warszawskiej - uznał podczas piątkowej uroczystej inauguracji roku akademickiego uczelni jej rektor prof. Włodzimierz Kurnik.

"W przyszłym roku ogłosimy strategię rozwoju Politechniki Warszawskiej do 2020 r., której celem będzie uczynienie naszej uczelni konkurencyjną nie tylko w Polsce, ale także w Europie" - zapowiedział Kurnik, podkreślając, że uczelnia szczególnie zadba o rozwój badań w dziedzinie nowych technologii materiałowych oraz ich zastosowaniach m.in. w energetyce i medycynie.

Według niego, Politechnika Warszawska ma obecnie bardzo dobry punkt wyjścia do przyjęcia i stopniowego wdrażania strategii. "Mamy 32 tys. studentów, 950 doktorantów, ponad 2,5 tys. nauczycieli akademickich, 20 wydziałów, 28 kierunków studiów, 143 doktoraty i 31 habilitacji w ostatnim roku, setki grantów, tysiące publikacji, dziesiątki patentów" - wymieniał. Podkreślił też, że w liczącym się rankingu "Perspektyw" i "Rzeczpospolitej" Politechnika Warszawska jest najlepszą uczelnią techniczną oraz czwartą uczelnią akademicką w Polsce.

W przemówieniu inauguracyjnym minister nauki Barbara Kudrycka podkreśliła, że "ma pełną świadomość, że Politechnika Warszawska jest najlepszą uczelnią techniczną w kraju" i - jak podkreśliła - "liczy na to, że będzie ona liderem w komercjalizacji badań naukowych".

Jak zapowiedziała, w listopadzie resort "otworzy szeroką dyskusję na temat komercjalizacji badań (...), czyli na takim przetwarzaniu naukowych osiągnięć w bezpośrednie wdrożenia i technologie, by Polska stała się krajem innowacyjności i technologicznego postępu". Dodała, że w szczególny sposób zależy jej na udziale w tym przedsięwzięciu naukowców z politechniki.

Podczas inauguracji odbyła się uroczysta immatrykulacja studentów pierwszego roku oraz promocje doktorskie. Medalem Politechniki Warszawskiej uhonorowany został prymas senior, kardynał Józef Glemp. Wykład inauguracyjny pt. "Lotnictwo w XXI wieku" wygłosił prof. Alan Epstein z Massachusetts Institute of Technology. Z kolei wieczorem zaplanowano koncert w wykonaniu zespołów muzycznych Politechniki Warszawskiej.

W uroczystości wzięli udział m.in. wicepremier, minister gospodarki Waldemar Pawlak, minister środowiska prof. Andrzej Kraszewski, metropolita warszawski abp Kazimierz Nycz, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, prezes PAN prof. Michał Kleiber, prezes Fundacji Rektorów Polskich prof. Jerzy Woźnicki i przewodniczący sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży, poseł PO Andrzej Smirnow.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Inauguracja roku akademickiego w Warszawie
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.