Irving odwiedził "Wilczy Szaniec"

PAP / slo

- Policjanci monitorują sytuację i jeśli dojdzie do złamania prawa, to będą interweniować - powiedziała Izabela Niedźwiedzka z biura prasowego warmińsko-mazurskiej policji. Nie chciała potwierdzić obecności funkcjonariuszy w samym "Wilczym Szańcu". - Ten pan jest traktowany jak każdy turysta i do czasu ewentualnego popełnienia przestępstwa policja się nim nie interesuje - podkreśliła.

Przed kilku dniami komenda wojewódzka policji w Olsztynie wysłała do komend powiatowych w Mrągowie i Kętrzynie informację, że na ich terenie działania może przebywać kontrowersyjny historyk. Policjanci mają być przygotowani na to, że podczas wizyty może dojść do demonstracji czy pikiet.

Pobyt Irvinga w Polsce i jego wypowiedzi monitoruje także pion śledczy IPN. Instytut jest gotowy do "czynności procesowych", jeśli zaneguje on zbrodnie nazistów. Według ustawy o IPN, kto "publicznie i wbrew faktom" zaprzecza zbrodniom nazistowskim lub komunistycznym, podlega grzywnie lub karze do trzech lat więzienia.

"Wilczy Szaniec", w latach 1941-1944 kwatera główna Adolfa Hitlera, to jedna z największych atrakcji turystycznych Mazur. W lipcu 1944 r. Claus von Stauffenberg dokonał tutaj nieudanego zamachu na życie Hitlera.

DEON.PL POLECA

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Irving odwiedził "Wilczy Szaniec"
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.