Jaruzelski zaproszony na obchody do Moskwy

Jaruzelski zaproszony na obchody do Moskwy
Generał Wojciech Jaruzelski (fot. Andrzej Barabasz)
PAP / mik

Generał Wojciech Jaruzelski został zaproszony do Moskwy na obchody 65. rocznicy zwycięstwa nad hitlerowskimi Niemcami - poinformował szef wydziału administracyjnego kancelarii prezydenta Rosji Władimir Kożin, cytowany przez agencję RIA Nowosti.

Gen. Jaruzelski w sobotniej rozmowie z PAP powiedział, że nie chce komentować tych informacji z Moskwy. - W tej materii obecnie wypowiadać się nie chcę - powiedział Jaruzelski.

Kożin wymienił 86-letniego Jaruzelskiego wśród dziewięciu byłych szefów państw, którzy walczyli na frontach II wojny światowej w Europie i którzy zostali zaproszeni na majowe uroczystości do stolicy Rosji. W gronie tym znaleźli się również m.in. byli prezydenci USA i Francji - George Bush-senior i Valery Giscard d'Estaing.

Przedstawiciel Kremla przekazał, że czworo z zaproszonych potwierdziło już przyjazd do Moskwy. Kożin nie sprecyzował, czy jest wśród nich generał Jaruzelski.

Jaruzelski uczestniczył już w 2005 roku w Moskwie w obchodach 60. rocznicy zwycięstwa nad III Rzeszą. W tamtych uroczystościach wziął też udział ówczesny prezydent RP Aleksander Kwaśniewski.

W tym roku na rocznicowe obchody do stolicy Rosji wybiera się także prezydent Lech Kaczyński. Szef wydziału administracyjnego kancelarii prezydenta Dmitrija Miedwiediewa wymienił polskiego szefa państwa wśród 14 prezydentów, od których w najbliższym czasie powinno wpłynąć potwierdzenie udziału.

Władysław Stasiak powiedział PAP w sobotę, że w przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie związane z zaproszeniem prezydenta L. Kaczyńskiego na 9 maja do Moskwy.

- Zaprosiłem do współpracy MON, MSZ, Urząd ds. Kombatantów. Będziemy mieli spotkanie uzgodnieniowe w przyszłym tygodniu, będziemy mieli ich jeszcze kilka. Potem podejmiemy decyzję, jako jedna polska administracja - powiedział Stasiak.

Dopytywany, czy zajmą się również kwestią ewentualnego udziału gen. Jaruzelskiego w moskiewskich obchodach, powiedział, że uzgodnienia będą dotyczyły "wszystkich aspektów tego, co się będzie działo 9 maja w Moskwie i będzie to decyzja podjęta wspólnie".

Stasiak powiedział też, że nie może oficjalnie potwierdzić informacji o zaproszeniu gen. Jaruzelskiego do Moskwy. - Ja takiej wiedzy oficjalnie nie dostałem - powiedział szef Kancelarii Prezydenta. Dopytywany o możliwość udziału prezydenta i gen. Jaruzelskiego wspólnie na tych obchodach odmówił odpowiedzi. - Im mniej szczegółów do momentu podjęcia decyzji, tym lepszy będzie efekt - powiedział PAP Stasiak.

Według Kożina, uczestnictwo w uroczystości potwierdzili już liderzy Armenii, Francji, Kazachstanu, Łotwy, Niemiec, Mołdawii, Serbii, Słowacji, Słowenii, Tadżykistanu, Ukrainy i Wietnamu. W najbliższym czasie - jak podał - spodziewane są odpowiedzi od przywódców Azerbejdżanu, Białorusi, Chin, Czech, Estonii, Grecji, Izraela, Kanady Kirgizji, Polski, Turkmenistanu, USA, Wielkiej Brytanii i Włoch.

Z Polski - jak poinformował minister obrony narodowej Bogdan Klich - do Moskwy pojedzie pododdział wojskowy i czterech kombatantów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Jaruzelski zaproszony na obchody do Moskwy
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.