Obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu

Obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu
Uroczystości Katyńskie - poczty sztandarowe podczas mszy św. w kościele św. Anny w Warszawie, odprawianej przez nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Józefa Kowalczyka PAP/Bartłomiej Zborowski
PAP / slo

Mszą św. oraz złożeniem wieńców i ziemi z Bykowni, Miednoje, Charkowa, Katynia i Kuropat pod Pomnikiem Katyńskim przypomniano w Warszawie 70. rocznicę uchwały Biura Politycznego WKP(b) o rozstrzelaniu polskich jeńców wojennych i oficerów.

5 marca 1940 roku Biuro Polityczne WKP(b) podjęło uchwałę o rozstrzelaniu polskich oficerów więzionych w obozach na terenie Związku Sowieckiego oraz innych więźniów polskich przetrzymywanych w zachodnich obwodach Ukrainy i Białorusi.

"Katyń jest przykładem zła, nienawiści i zemsty. Grozą napawa skrytobójczy mord na oficerach z obozów z Kozielska, Starobielska i Ostaszkowa. Zginęli oni tylko dlatego, że przynależeli do określonej wspólnoty, Boga i ojczyzny. Dziś jako chrześcijanie jesteśmy wezwani do przebaczenia, jednak musi się ono opierać na pełnej prawdzie o zbrodni i przeświadczeniu, że sprawcy mają świadomość popełnionego zła" - mówił podczas homilii w Kościele św. Anny nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk.

W mszy św., w której licznie uczestniczyli przedstawiciele rodzin katyńskich oraz mieszkańcy stolicy, udział wziął również Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego pod dyrekcją Adama Martina. Na jej zakończenie wręczono medale Pro Memoria oraz odznaczenia okolicznościowe Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych. Został nimi uhonorowany m.in. przewodniczący mszy św. nuncjusz apostolski.

DEON.PL POLECA


"Wzywamy władze Federacji Rosyjskiej do zwrotu 22 tys. teczek personalnych, które wędrowały za jeńcami polskimi aż do końca, do grobu. Wzywamy do uznania zbrodni katyńskiej za zbrodnię ludobójstwa, wskazania miejsc mordu i ukrycia ciał ponad 7 tys. jeńców polskich, o ujawnienie dokumentacji, o sprawiedliwość" - podkreślił przewodniczący Komitetu Katyńskiego Stefan Melak w odczytanym oświadczeniu związanym z 70. rocznicą zbrodni katyńskiej.

Po mszy św. złożono wieńce oraz ziemię z Bykowni, Miednoje, Charkowa, Katynia i Kuropat pod tablicą upamiętniającą ofiary zbrodni znajdującą się w Kościele św. Anny oraz pod Pomnikiem Katyńskim na pl. Zamkowym. W uroczystości wziął udział m.in. kierownik Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych Janusz Krupski, przedstawiciele środowisk katyńskich oraz kombatanci.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Obchody 70. rocznicy mordu w Katyniu
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.