Julia Pitera została odwołana ze stanowiska

Julia Pitera została odwołana ze stanowiska
Premier Donald Tusk odwołał Julię Piterę ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. walki z korupcji. (fot. PAP/Leszek Szymański)
PAP / slo

Premier Donald Tusk odwołał Julię Piterę ze stanowiska pełnomocnika rządu ds. walki z korupcją - poinformował w czwartek w radiowej Trójce rzecznik rządu Paweł Graś.Pitera pełniła stanowisko od listopada 2007 roku; była sekretarzem stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W ostatnich wyborach parlamentarnych została ponownie wybrana do Sejmu z list PO.

Po tym, jak premier zapowiedział, że nie będzie już odrębnego stanowiska pełnomocnika ds. walki z korupcją i wystarczy działalność CBA, Pitera złożyła dymisję.

Dopytywana w niedawnym wywiadzie dla portalu gazeta.pl, czy likwidacja stanowiska, które zajmowała, nie jest karą za brak ustawy antykorupcyjnej, odparła: "Pan premier zna historię tej ustawy... Wydaje mi się, że przeniesienie części, zaznaczam, części moich zadań do CBA ma służyć podkreśleniu, że Biuro zaczęło ściśle wykonywać swoje obowiązki. Zaczęło robić sumienniejsze kontrole". Pitera podkreśliła jednocześnie, że mimo braku ustawy udało się jej zrobić wiele innych rzeczy. Wymieniła m.in. zmianę ustawy o NIK, odpolitycznienie konkursów na stanowiska dyrektorów i ustawę o kontroli w administracji rządowej.

Przed wyborami parlamentarnymi w kontekście braku ustawy antykorupcyjnej Pitera mówiła, że na przeszkodzie nowym przepisom stoi "ilość uwag i potworna kampania przeciwko tej ustawie".

Pitera jest z wykształcenia polonistką. Należała do NSZZ "Solidarność". Później była członkiem Porozumienia Centrum, a następnie Unii Polityki Realnej. W latach 1994-2005 pełniła funkcję radnej Rady Warszawy. W 2002 kandydowała z niezależnego komitetu obywatelskiego na urząd prezydenta Warszawy, uzyskując czwarty wynik oraz ponownie mandat radnej.

Była prezesem zarządu polskiego oddziału Transparency International Polska. Zrzekła się tej funkcji w lipcu 2005 w związku z podjęciem decyzji o kandydowaniu do Sejmu z list PO.

W 2006 roku była rzecznikiem sprawiedliwości w gabinecie cieni PO. W czerwcu 2007 została oficjalną kandydatką PO na prezesa Najwyższej Izby Kontroli. Przegrała w Sejmie głosowanie nad wyborem prezesa NIK z kandydatem PiS Jackiem Jezierskim. Przy okazji nowelizacji ustawy o NIK - już jako sekretarz stanu w KPRM - opowiadała się m.in. za wprowadzeniem audytu zewnętrznego Izby oraz kadencyjności dyrektorów i wicedyrektorów.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Julia Pitera została odwołana ze stanowiska
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.