Kaczyński: apeluję do wszystkich o pomoc

Kaczyński: apeluję do wszystkich o pomoc
Kaczyński: apeluję do wszystkich o pomoc (fot. PAP/ Paweł Supernak)
PAP / ad

Kandydat PiS na prezydenta Jarosław Kaczyński apelował podczas sobotniej konwencji o pomoc dla powodzian i wzywał do solidarności. Jak mówił w swoim wystąpieniu na pl. Teatralnym, jest ona wielką siłą Polaków i może być zapowiedzią "naszej dobrej, wielkiej przyszłości".

Konwencja rozpoczęła się kilkanaście minut po godzinie 14. Wzięło w niej udział kilka tysięcy ludzi, wielu z nich przyniosło biało-czerwone flagi, były też transparenty z poparciem dla kandydata PiS. Plan konwnencji, jak tłumaczył sam J.Kaczyński, został zmieniony ze względu na sytuację powodziową w Polsce.

DEON.PL POLECA
Głównym punktem spotkania było kilkunastominutowe wystąpienie kandydata PiS, w którym wzywał on do pomocy powodzianom; mówił też, że jest to przede wszystkim obowiązkiem władzy państwowej. Władze - jak podkreślał - powinny robić wszystko, by takie zdarzenia nie powtarzały się w przyszłości.

"Przemawiam do państwa w szczególnej sytuacji, my Polacy potrafimy być w bardzo trudnych sytuacjach razem, to jest nasza bardzo wielka siła, to jest nasza solidarność, która budowała wielkie chwile w naszej historii (...), która może być zapowiedzią naszej dobrej, wielkiej przyszłości" - w ten sposób J.Kaczyński rozpoczął swoje wystąpienie.

Po tych słowach uczestnicy konwencji skandowali: "zwyciężymy, zwyciężymy".

"Najpierw musimy zwyciężyć powódź, to nieszczęście, które nas w tej chwili dotknęło" - dodał Kaczyński. Przypomniał, że niedawno odwiedził tereny powodziowe. "Widziałem ilu ludzi utraciło swój dobytek, ilu ludzi cierpi, ilu potrzebuje pomocy" - mówił.

Jak podkreślił, w tej chwili zagrożone powodzią są tereny wielu części Polski, nawet Warszawa. "Mamy do czynienia z wydarzeniami, które skłaniać nas muszą do solidarności" - oświadczył.

J.Kaczyński apelował w swoim wystąpieniu o pomoc dla powodzian "od każdego z nas". Powiedział też, że "chyli się w pas" przed tymi, którzy walczą z powodzią na pierwszej linii.

"Apeluję do wszystkich, dosłownie wszystkich o pomoc, o każdą pomoc. O pomoc od każdego z nas. Od obywateli, od organizacji społecznych, od samorządu, od państwa" - mówił.

"I muszę tutaj - po prostu dlatego, że jestem Polakiem, że jestem polskim obywatelem - pochylić się w pas przed tymi wszystkimi, którzy dzisiaj z powodzią walczą na pierwszej linii" - powiedział Kaczyński. To "strażacy zawodowi, ochotnicy, policjanci, żołnierze i bardzo wielu wolontariuszy" - wymieniał. "Podziękujmy im" - zaapelował Kaczyński.

"Musimy uczynić wszystko, by każda szkoda, którą poniósł polski obywatel, którą poniósł każdy poszkodowany przez tę powódź, została naprawiona. Chcę zadeklarować, że z naszej strony władza, rząd, uzyska w tej sprawie pełne poparcie" - oświadczył Kaczyński.

"Powódź - miejmy nadzieję - już niedługo minie, będziemy naprawiali to wszystko, co zniszczyła (...), ale naszym obowiązkiem, w szczególności obowiązkiem władzy państwowej jest myśleć o przyszłości" - mówił J.Kaczyński.

Władza - jak dodał - musi myśleć o tym, by tego rodzaju zdarzenia się nie powtarzały. "Na budowie tam, zbiorników, tego wszystkiego, co chroni przed powodzią, wałów, nie można oszczędzać, musimy o tym pamiętać i jako obywatele musimy to egzekwować od władzy, bo to jest nasza władza, władza w demokratycznym kraju" - oświadczył.

"Można tu uczynić bardzo wiele, bo było tutaj bardzo wiele zaniedbań, były zaniedbania dwudziestolecia, ostatnich lat, plany, które podjęto przed dwoma, czy trzema laty, nie były kontynuowane" - podkreślił.

"Politcy, wszystko jedno czy ci, którzy są przy władzy, czy ci z opozycji nie mogą uchylać się od odpowiedzialności, polityka musi być naprawdę, nie może być zabawą i państwo musi być naprawdę" - powiedział.

Jak mówił kandydat PiS, państwo musi "przewidywać, planować realizować te wielkie zbiorowe plany, które są nie do zrealizowania w ramach inicjatyw indywidualnych". Przypominał, że "państwo jest naszą wspólną własnością, naszym wspólnym dobrem, naszym wielkim dobrem".

"I to też jest nauka tych ostatnich, trudnych, chwilami tragicznych dni" - dodał. "Wyciągnijmy wnioski raz na zawsze" - mówił.

"Dlatego oddaliśmy to nasze spotkanie, ten plac na koncert charytatywny, chcemy, aby dziś wszyscy uczestnicy tego spotkania wzięli udział w tej akcji, wyrazili tak dzisiaj potrzebną solidarność" - J.Kaczyński.

Jego przemówienie kilkukrotnie przerywały okrzyki "dziękujemy, dziękujemy" oraz "zwyciężymy, zwyciężymy". Przed rozpoczęciem koncertu uczestnicy konwencji odśpiewali polski hymn.

Plan sobotniej konwencji J.Kaczyńskiego został przeformułowany w związku z sytuacją powodziową w Polsce. Temu tematowi było poświęcone całe kilkunastominutowe wystąpienie kandydata PiS, które, według wcześniejszych zamierzeń sztabu, miało mieć charakter programowy.

Po wystąpieniu J.Kaczyńskiego na pl. Teatralnym rozpoczął się koncert charytatywny, w którym wystąpią m.in. Halina Frąckowiak, Kasia Klich i Lombard. O wpłaty na rzecz Caritasu apelował ze sceny jego wiceszef Marcin Brzeziński. Dziękował również m.in. telewizji TVN za nagłośnienie zbiórki na rzecz powodzian. Część uczestników konwencji przyjęła te słowa buczeniem, gwizdami i okrzykami: "precz z TVN".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kaczyński: apeluję do wszystkich o pomoc
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.