Kaczyński o godności kobiet w Polsce

Kaczyński o godności kobiet w Polsce
Jarosław Kaczyński (fot.PAP/Jarosław Sender)
PAP / wm

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślił w sobotę, że nadal potrzebne są starania dotyczące ochrony godności kobiet w Polsce. "Nie jest z tym ciągle w naszym kraju dobrze" - ocenił. Szef PiS jest gościem odbywającego się w stolicy kongresu kobiet prawicy.

"Pierwszą sprawą, którą z całą pewnością trzeba załatwić, to jest sprawa ochrony godności kobiety" - mówił Kaczyński do uczestniczek kongresu. Jak zaznaczył, w Polsce "mamy do czynienia z przemocą domową, mamy do czynienia z molestowaniem, z gwałtami, z wykorzystywaniem zależności służbowej dla celów, których nie trzeba dorosłym paniom tłumaczyć". "Trzeba temu zdecydowanie zapobiegać i przeciwstawiać się" - powiedział prezes PiS.

W ocenie Kaczyńskiego, aby zwalczać te negatywne zjawiska "trzeba uchwalić nowe, a z całą pewnością zaostrzyć obecnie obowiązujące przepisy". "My te przepisy zaostrzymy, ja tutaj będę całkowicie nieubłagany" - mówił prezes PiS.

Ponadto, zdaniem Kaczyńskiego, "trzeba umieć podnieść państwową rękę na silnych". "Chcę jasno paniom powiedzieć, że w sporze, czy mężczyźni o wysokiej pozycji społecznej mają wobec kobiet jakieś wyjątkowe uprawnienia, my jasno mówimy: nie, nie mają" - dodał.

Szef PiS mówił, że w dziejach ludzkości "to kultura, a nie natura powodowała bardzo często", iż równość kobiety i mężczyzny była podważana. "Jeśli spojrzymy na praktykę społeczną w bardzo wielu krajach, (...) także w Polsce, to można też powiedzieć, że równość z jednej strony jest oczywistością, ale z drugiej strony jest zadaniem" - zaznaczył. Dodał, że PiS podejmuje się "wykonania tego zadania".

"Trzeba upomnieć się o godność kobiet dojrzałych a także tych, które dożyły już sędziwego wieku. (…) Bardzo często zapomina się o tym, że one mają prawo do uczestnictwa w życiu, prawo do rozwoju, który odnosił się będzie do wszystkich ich potrzeb i zdolności; a przecież te zdolności bardzo często przejawiają się wtedy, kiedy mają więcej czasu i mogą się zająć czymś więcej niż tylko pracą" - mówił Kaczyński.

Jego zdaniem, trzeba takie możliwości stwarzać i "robić wszystko, by w naszej kulturze ten sposób podejścia do pań dojrzałych się zmienił. "Bo wiele tu jeszcze niestety, mieliśmy nawet niedawno tego przykłady w życiu politycznym, zwykłego prostactwa" - dodał.

Zapowiedział, że jego ugrupowanie chce ożywiać i rozbudowywać takie instytucje jak Uniwersytety Trzeciego Wieku. "Ale to jest tylko jedno z możliwych rozwiązań, jest ich niepokonanie więcej, trzeba w tym kierunku należy iść" - mówił.

Kaczyński zwrócił uwagę, że wielkim problemem bardzo wielu kobiet jest połączenie życia rodzinnego i zawodowego. "Tutaj zadań do wykonania przez władze państwowe i samorządowe jest bardzo wiele: żłobki, wspierane ze środków publicznych, niedrogie; to jest sprawa przedłużenia urlopów macierzyńskich, trzeba je także w tej niełatwej rzeczywistości ekonomicznej przedłużać" - mówił.

Prezes PiS mówił także o dostępności mieszkań. "Ta kwestia wbrew temu, co mówią dziś rządzący, należy do zakresu odpowiedzialności państwa. (…) Państwo musi zapewnić warunki ku temu, żeby przeciętna polska rodzina, nawet taka ze skromnymi dochodami, miała szanse na mieszkanie, bo to jest podstawowy warunek normalnego życia rodzinnego" - podkreślił. Zapowiedział, że PiS "tę sprawę podejmie z całym zdecydowaniem".

Kongres organizowany przez środowiska kobiet o centroprawicowych przekonaniach odbywa się pod hasłem: "Polska najpiękniejszą kobietą w Europie".

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kaczyński o godności kobiet w Polsce
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.