Kamiński odwołany. Trzech nowych ministrów

Kamiński odwołany. Trzech nowych ministrów
Premier odwołał szefa CBA i powołał 3 nowych ministrów (fot. PAP/Radek Pietruszka)
PAP / Media / zylka

Premier wybrał już nowych ministrów. Zgodnie z przewidywaniami są to Jerzy Miller, Krzysztof Kwiatkowski i Adam Giersz. Donald Tusk odwołał również szefa CBA Mariusza Kamińskiego. Kamińskiego zastąpi dotychczasowy szef CBŚ Paweł Wojtunik.

Krzysztof Kwiatkowski będzie nowym ministrem sprawiedliwości, Jerzy Miller - szefem resortu spraw wewnętrznych i administracji, a Adam Giersz - ministrem sportu i turystyki - poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu.

DEON.PL POLECA

Kwiatkowski (dotychczasowy wiceminister sprawiedliwości) zastąpi na stanowisku Andrzeja Czumę, Jerzy Miller (obecny wojewoda małopolski) - Grzegorza Schetynę, a Giersz (wiceminister sportu) - Mirosława Drzewieckiego.

Według materiałów CBA, prominentni politycy PO: Drzewiecki oraz b. szef klubu PO Zbigniew Chlebowski mieli - podczas prac nad projektem zmian w tej ustawie - lobbować na rzecz biznesmenów z branży hazardowej. W ubiegłą środę premier poinformował, że z rządu odchodzą kolejne osoby: Grzegorz Schetyna, Andrzej Czuma i wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Czuma ściągnął na siebie krytykę stwierdzeniem, że Drzewiecki i Chlebowski absolutnie nie są winni i w materiałach CBA nie ma dowodów przeciwko nim.

Donald Tusk, ogłaszając w ubiegłą środę dymisje, podkreślał, że ma do ministrów pełne zaufanie, ale - jak zastrzegł - takie zaufanie musi mieć także opinia publiczna, a rząd nie może zajmować się tylko obroną własnego dobrego imienia.

Jerzy Miller

Następcą Grzegorza Schetyny na stanowisku Szefa MSWiA został Jerzy Miller. Nowy minister na początku lat 90. rozpoczął pracę w administracji publicznej. Był dyrektorem wydziału organizacji i nadzoru Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, dyrektorem Urzędu Wojewódzkiego w Krakowie, a w latach 1993-1998 wicewojewodą krakowskim. Od lutego 1998 do lipca 2000 pełnił funkcję podsekretarza i sekretarza stanu w Ministerstwie Finansów oraz pełnomocnika rządu ds. decentralizacji finansów publicznych. Od marca 2001 do marca 2003 był doradcą prezesa Narodowego Banku Polskiego, następnie przez trzy miesiące prezesem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, później członkiem Zarządu oraz dyrektorem Departamentu Komunikacji Społecznej NBP.

30 września 2004 został powołany na stanowisko prezesa Narodowego Funduszu Zdrowia. Z funkcji tej odwołano go 8 września 2006. Jego dymisję umożliwiły dopiero uchwalone z inicjatywy Prawa i Sprawiedliwości zmiany w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych, odbierające radzie NFZ, która uprzednio odrzuciła wniosek Zbigniewa Religi o odwołanie Jerzego Millera, uprawnienia do powoływania i odwoływania prezesa funduszu i przyznające je jednocześnie premierowi.

5 grudnia 2006 został przez prezydenta Warszawy Hannę Gronkiewicz-Waltz nominowany na stanowisko jej zastępcy. 29 listopada 2007 powołano go na funkcję wojewody małopolskiego.

Krzysztof Kwiatkowski

Krzysztof Kwiatkowski - nowy minister sprawiedliwości - w latach 1997-2001 był sekretarzem osobistym Prezesa Rady Ministrów, Jerzego Buzka. Działał w AWS, Porozumieniu Centrum. Od 2004 należy do Platformy Obywatelskiej. Był członkiem zarządu krajowego Polskiego Komitetu Paraolimpijskiego. Jest Kawalerem Międzynarodowego Zakonu Rycerskiego Świętego Jerzego.

Od 1993 pozostawał związany z samorządem terytorialnym. Początkowo był radnym, następnie przewodniczącym Komisji Rewizyjnej Rady Miejskiej i szefem klubu radnych. Do 2006 zajmował stanowisko wiceprezydenta Zgierza, odpowiedzialnego m.in. za finanse, oświatę, kulturę, sport oraz inwestycje i pozyskiwanie funduszy europejskich.

W wyborach samorządowych w 2006 kandydował na urząd Prezydenta Miasta Łodzi. W tym samym roku uzyskał mandat radnego sejmiku łódzkiego, w którym objął stanowisko wiceprzewodniczącego.

W wyborach parlamentarnych w 2007 z listy Platformy Obywatelskiej został wybrany senatorem VII kadencji w okręgu łódzkim. Kierował Komisją Ustawodawczą. Po powołaniu w styczniu 2009 Andrzeja Czumy na urząd ministra sprawiedliwości Krzysztof Kwiatkowski objął stanowisko sekretarza stanu w tym resorcie.

Adam Giersz, który zastąpił w Ministerstwie Sportu zdymisjonowanego w ubiegłym tygodniu Mirosława Drzewieckiego, na początku lat 90. działał w Kongresie Liberalno-Demokratycznym.

Od 1994 do 2001 pełnił funkcję prezesa Polskiego Związku Tenisa Stołowego, a w latach 1998–2000 był członkiem zarządu Europejskiej Unii Tenisa Stołowego.

W listopadzie 2001 został powołany na stanowisko prezesa Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu oraz podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej i Sportu. Po likwidacji UKFiS-u zajmował stanowisko prezesa Polskiej Konfederacji Sportu. W grudniu 2004 odwołano go z funkcji wiceministra edukacji i sportu. Od lutego 2005 jest wiceprezesem Polskiego Komitetu Olimpijskiego. W latach 2007–2008 pełnił funkcję szefa gabinetu politycznego w Ministerstwie Sportu i Turystyki. 28 listopada 2008 został sekretarzem stanu w tym resorcie.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kamiński odwołany. Trzech nowych ministrów
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.