Kampania wyborcza do parlamentu na start

Kampania wyborcza do parlamentu na start
Po zarejestrowaniu komitety wyborcze będą miały czas do 30 sierpnia do godz. 24 na zgłaszanie list kandydatów na posłów oraz senatorów w celu zarejestrowania.
PAP / slo

W Dzienniku Ustaw o numerze 162 opublikowane zostało w piątek przed południem postanowienie prezydenta Bronisława Komorowskiego w sprawie zarządzenia wyborów do Sejmu i Senatu na 9 października. Oznacza to, że formalnie ruszyła kampania wyborcza.

Zgodnie z kalendarzem wyborczym, do 20 sierpnia komitety wyborcze mają czas na zawiadomienie Państwowej Komisji Wyborczej o swoim utworzeniu. Do PKW zawiadomienia o utworzeniu zgłaszać mogą komitety partii politycznych, koalicji partii politycznych oraz komitety tych organizacji, stowarzyszeń lub wyborców, które zamierzają wystawić swoje listy.

DEON.PL POLECA
Zarówno do wyborów, jak i do poprzedzającej je kampanii zastosowane zostaną przepisy kodeksu wyborczego, który wszedł w życie 1 sierpnia. W porównaniu do wyborów sprzed czterech lat jedną z najistotniejszych zmian będzie nowa zasada wyborów do Senatu. Odbędą się one w stu jednomandatowych okręgach wyborczych.

Kolejna zmiana wprowadzona przez kodeks to parytety na listach wyborczych. Aby w tegorocznych wyborach do Sejmu lista wyborcza została zarejestrowana, musi się na niej znaleźć nie mniej niż 35 proc. kobiet i nie mniej niż 35 proc. mężczyzn. W przypadku zgłoszenia listy zawierającej trzech kandydatów, musi być na niej co najmniej jedna kobieta lub mężczyzna.

Zgodnie z nowymi zasadami zwiększona została kwota, jaką kandydaci w wyborach m.in. na posła lub senatora mogą wpłacać na rzecz komitetu wyborczego. Z 15-krotności minimalnego wynagrodzenia za pracę wzrosła ona do sumy nieprzekraczającej jej 45-krotności.

Wśród nowych reguł wyborczych są także udogodnienia dla wyborców przebywających za granicą: będą oni mogli głosować korespondencyjnie. Osoba chcąca skorzystać z takiej możliwości będzie musiała zawiadomić o tym właściwego konsula do 24 września. Będzie można to zrobić ustnie, pisemnie, telegraficznie, telefaksem lub w formie elektronicznej. Wymogiem jest także wpisanie do spisu wyborców.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Kampania wyborcza do parlamentu na start
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.