Karmienie piersią bezcenne dla dziecka

Karmienie piersią bezcenne dla dziecka
(fot. shutterstock.com)
PAP / ptt

Mleko matki jest najlepszym pokarmem dla dziecka, gwarantującym nie tylko wartości odżywcze, ale też naturalną ochronę przed chorobami i infekcjami - podkreślają eksperci. Jak dodają, karmienie przyspiesza rozwój dziecka, buduje z nim więź, jest tanie i wygodne.

W Warszawie rozpoczęło się w piątek 10. Międzynarodowe Sympozjum nt. Karmienia Piersią i Laktacji. Obrady są dwudniowe.

Podczas piątkowego spotkania z mediami uczestniczący w sympozjum eksperci zaprezentowali informacje dotyczące m.in. rekomendacji w zakresie karmienia piersią oraz właściwości i składu ludzkiego mleka.

DEON.PL POLECA

Eksperci wskazywali, że ok. 40 proc. niemowląt na świecie przez pierwszych sześć miesięcy życia karmionych jest wyłącznie w sposób naturalny. Kluczowe dla poprawy tego wskaźnika, jak mówili, są działania edukacyjne i programy wspomagające.

Prof. Donna Geddes wyjaśniała, że niemowlęta karmione piersią samoregulują spożycie składników odżywczych, co ma długofalowe korzyści np. w postaci zmniejszenia ryzyka nadwagi w późniejszym życiu. Mechanizm ten, jak dodała, ma złożone podłoże i wynika m.in. ze zróżnicowania makroskładników odżywczych w mleku oraz występowania w nim hormonów kontroli apetytu.

Dr Foteini Hassiotou wskazywała, że mleko jest płynem zawierającym mnóstwo składników biochemicznych i komórkowych, które zapewniają niemowlęciu zarówno korzyści odżywcze, ale także immunologiczne i rozwojowe. Prowadzone przez nią badania wykazały, że mleko matki zawiera komórki macierzyste, które działają jak swojego rodzaju "wewnętrzny system naprawczy" w organizmie dziecka.

Dr Maria Wilińska podkreślała, że unikalne właściwości kobiecego mleka mają szczególne znaczenie w przypadku wcześniaków i chorych noworodków. Jak wskazała, na Oddziale Intensywnej Opieki Neonatologicznej szpitala klinicznego im. W. Orłowskiego w Warszawie, gdzie pracuje, wszystkie maluchy są karmione mlekiem ludzkim. Jest to możliwe, jak wyjaśniała, dzięki realizacji programu wczesnej stymulacji laktacji oraz dostępności pasteryzowanego mleka z Banku Mleka Ludzkiego (BML), który powstał w tej placówce wiosną 2012 r.

Dr Wilińska podnosiła, że wstępne obserwacje wskazują na bardzo dobre efekty wprowadzenia Programu Wyłącznego Karmienia Mlekiem Matki u Wcześniaków i Chorych Niemowląt. Korzyści obserwowane są zarówno na polu medycznym (poprzez zmniejszenie zachorowalności maluchów), ale także w wymiarze psychologicznym dla rodziców (wzmacnianie więzi) i finansowym dla służby zdrowia (krótkoterminowo dla szpitala, długofalowo dla całego systemu).

O dobroczynnym wpływie stosowania mleka kobiecego na oddziałach noworodkowych mówił także prof. Matthias Keller. Sygnalizował on jednocześnie, że korzystne efekty gwarantuje także wprowadzanie zintegrowanej opieki rodzinnej, która zakłada m.in. edukację rodziców i zapewnienie im psychologicznego wsparcia oraz znaczący udział mamy i taty w opiece nad dzieckiem. Jego zdaniem, brakuje powszechnego wdrożenia takich procedur do praktyki klinicznej.

Prof. Christoph Fusch wskazywał, że mleko matki jest zaprojektowane przez "matkę naturę" tak, by było dostosowane do potrzeb dzieci donoszonych, tzn. urodzonych w terminie. Wcześniaki, jak mówił, mają znacząco wyższe wskaźniki wzrostu i większe potrzeby żywieniowe. Ważna jest więc także indywidualna suplementacja podnosząca wartość naturalnego pokarmu.

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca, by niemowlę było karmione wyłącznie piersią przez pierwszych sześć miesięcy życia, a w trakcie rozszerzania diety nawet do drugiego roku życia.

Zdaniem dr Wilińskiej, wskaźnik karmienia piersią w Polsce jest niewystarczający. Z przywołanych przez nią danych wynika, że podczas gdy 90 proc. kobiet karmiło piersią swoje dzieci w momencie wypisu ze szpitala, ten wskaźnik gwałtownie spada do ok. 15 proc. wyłącznego karmienia piersią po trzech miesiącach życia.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Karmienie piersią bezcenne dla dziecka
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.