Komorowski: Izrael to pożądany partner

Komorowski: Izrael to pożądany partner
(fot. PAP/Jacek Turczyk)
6 lat temu
PAP / pk

Polska i Izrael podpisały we wtorek memorandum o współpracy, wymianie informacji i doświadczeń biznesowych i technologicznych. Izrael jest dla nas pożądanym partnerem - powiedział w czasie uroczystości prezydent Bronisław Komorowski.

Memorandum podpisano w Ministerstwie Gospodarki na zakończenie polsko-izraelskiego seminarium o innowacyjności. Uczestniczyli w nim prezydenci Polski i Izraela Bronisław Komorowski i Reuwen Riwlin.

Prezydent Komorowski wyraził przekonanie, że innowacje stanowią dla obu krajów wielkie wyzwanie i szanse na osiąganie korzyści. To także dziedzina, w której polskie państwo jest skłonne sporo inwestować, gdyż chce utrzymać możliwości konkurowania z innymi gospodarkami - dodał.

Memorandum podpisali przedstawiciele Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP) i Izraelskiego Centrum Przemysłowego ds. Badawczo-Rozwojowych MATIMOP. Mówi ono o współpracy i wymianie informacji, doświadczeń oraz wspólnej realizacji projektów i organizacji wydarzeń wspierających rozwój współpracy biznesowej i technologicznej. Sygnatariusze zobowiązali się, że będą promowali informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej, kultury biznesowej i otoczenia politycznego w obu krajach. W porozumieniu położono nacisk na wsparcie współpracy przedsiębiorstw i instytucji naukowych w celu intensyfikacji transferu technologii.

"Wiemy, że musimy uzbroić polską gospodarkę w nowe zdolności konkurowania w coraz trudniejszych realiach rynku światowego. Chcemy widzieć tę szansę, jako szansę wspólną. Chcielibyśmy zacieśnienia współpracy w obszarze szeroko pojętej innowacyjności, w obszarze współpracy naukowo-technicznej" - mówił prezydent.

"Jednym z tych mechanizmów, na które liczymy w ramach wolnej gospodarki, jest właśnie otwieranie Polski na kontakty z partnerami zewnętrznymi, także partnerami pozaeuropejskimi. Takim partnerem pożądanym dla nas jest państwo Izrael" - podkreślił Komorowski.

Wspomniał, że w relacjach z Izraelem można liczyć na dobre tradycje związane z aktywnością gospodarczą i biznesową. Polacy są ludźmi nastawionymi na szukanie partnerów zewnętrznych i możliwości robienia wspólnego biznesu - powiedział.

Wcześniej w Pałacu Prezydenckim, w obecności prezydentów Polski i Izraela, podpisana została umowa o współpracy w zakresie przemysłowych prac badawczo-rozwojowych. W opinii prezydenta Riwlina, umowa ta jest krokiem naprzód we współpracy gospodarczej między Izraelem a Polską. Do uczestników seminarium Riwlin zaapelował o wzmacnianie więzi izraelsko-polskich, prowadzenie rozmów między firmami, dzielenie się pomysłami i współpracę.

W środę rano prezydent Izraela spotka się z premier Ewą Kopacz. Będzie rozmawiał z marszałkami Sejmu i Senatu - Radosławem Sikorskim i Bogdanem Borusewiczem. Wygłosi też wykład na Politechnice Warszawskiej.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komorowski: Izrael to pożądany partner
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.