Komorowski na Święcie Wojsk Lądowych

Komorowski na Święcie Wojsk Lądowych
(fot. PAP/Jerzy Undro)
PAP / pz

Prezydent Bronisław Komorowski odznaczył w poniedziałek na poligonie w Drawsku Pomorskim (Zachodniopomorskie) 30 żołnierzy i pracowników cywilnych sił zbrojnych z okazji Święta Wojsk Lądowych.

Odznaczeni otrzymali m.in. krzyże wojskowe, medale za długoletnią służbę oraz Gwiazdy Iraku i Gwiazdy Afganistanu. W gronie wyróżnionych znalazło się pięciu generałów.

W wygłoszonym na poligonie przemówieniu prezydent dziękował wojskowym za "wysiłek, który decyduje o umiejętnościach żołnierza na przyszłym polu walki i ten, który zadecydował o umiejętności pomocy rodakom w sytuacji trudnej w okresie powodzi" oraz dobre reprezentowanie Wojska Polskiego i państwa polskiego daleko na misjach zewnętrznych".

Prezydent podkreślił, że "Wojska Lądowe dźwigają większość wysiłku na misjach i to na nich spoczywa większość odpowiedzialności".

Jak dodał w Wojskach Lądowych "widać ogromną zmianę i różnicę w stosunku do tego czasu, gdy trzeba się zmierzyć najtrudniejszymi, podstawowymi problemami sił zbrojnych".

Komorowski wyraził jednocześnie nadzieję, że wszyscy będą pamiętać o tym, iż "wojsko, jeśli chce nadążyć za nowoczesnością, za wyzwaniami przyszłości, nigdy nie może zaprzestać zmian, zatrzymać się w miejscu".

Według prezydenta konieczna jest dalsza informatyzacja armii w obszarze systemów dowodzenia oraz nowoczesny system obrony przeciwlotniczej i przeciwrakietowej.

Prezydent powiedział też, że "widzi potrzebę innego ustawienia parametrów, które decydują o poziomie zarobków służb mundurowych" i chce autorytetem zwierzchnika sił zbrojnych wesprzeć w tym zadaniu ministra ON.

Podczas wizyty na poligonie w Drawsku Pomorskim prezydent obserwował fragment bojowego ćwiczenia z udziałem artylerii, przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike, śmigłowców szturmowych, transporterów opancerzonych Rosomak i czołgów Leopard 2A4. Polegało ono na zatrzymaniu natarcia przeciwnika i przejściu do kontrataku.

Prezydent obejrzał również defiladę oddziałów ćwiczących na poligonie w Drawsku Pomorskim, w której wzięło udział 60 ciężkich pojazdów i dziewięciu śmigłowców.

Komorowskiemu na poligonie towarzyszyli: minister ON Tomasz Siemoniak, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Stanisław Koziej i szef Sztabu Generalnego WP gen. Mieczysław Cieniuch.

Siemoniak podczas wizyty na poligonie odznaczył medalami 17 żołnierzy i cywilów.

Święto Wojsk Lądowych jest obchodzone w rocznicę Odsieczy Wiedeńskiej. 12 września 1683 r. dowodzona przez króla Jana III Sobieskiego polska i niemiecka jazda w sile ok. 20 tys. żołnierzy śmiałą szarżą zniszczyła obóz wojsk tureckich i odblokowała obleganą przez nie od połowy lipca 1683 stolicę Austrii. Tradycja tego święta sięga okresu II Rzeczypospolitej, w której obchodziły je samodzielnie poszczególne jednostki. Po II wojnie światowej w 1948 r. ustanowiono centralne obchody, które miały się odbywać w pierwszą niedzielę po 15 kwietnia. Uroczystości wówczas jednak nie przeprowadzono ani razu. W 1949 r. wyznaczony na święto dzień był niedzielą, a w 1950 r. rozformowano Dowództwo Wojsk Lądowych. Do idei obchodów Święta Wojsk Lądowych powrócono dopiero w połowie lat 90. XX wieku.

Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Tematy w artykule

Skomentuj artykuł

Komorowski na Święcie Wojsk Lądowych
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.