Komunikat MSZ ws. decyzji USA

Komunikat MSZ ws. decyzji USA
Radosław Sikorski (foto. PAP / Bartłomiej Zborowski)
MSZ / PAP

W dniu dzisiejszym amerykańska delegacja rządowa wysokiego szczebla odbyła konsultacje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, aby poinformować władze polskie o wynikach przeglądu programu obrony przeciwrakietowej USA.

W oparciu o konkluzje raportu strona amerykańska zamierza zmodyfikować wcześniejsze plany dotyczące budowy tarczy antyrakietowej w Europie. W szczególności, oznacza to nadanie priorytetu obronie przed istniejącym zagrożeniem ze strony rakiet krótkiego i średniego zasięgu. Istotnym elementem nowego podejścia Stanów Zjednoczonych jest zapewnienie obrony terytorium wszystkich europejskich członków NATO.

DEON.PL POLECA

 

 

Polska docenia fakt, że jako pierwsza została poinformowana o intencjach USA w zakresie przyszłej architektury MD w Europie. Ze zrozumieniem przyjmujemy planowane modyfikacje programu, wynikające z aktualnej oceny charakteru zagrożeń balistycznych. Doceniamy też troskę Waszyngtonu o niepodzielność bezpieczeństwa całego Sojuszu Północnoatlantyckiego i wiarygodność gwarancji do kolektywnej obrony.

Powinno to w rezultacie zaowocować wzmocnieniem bezpieczeństwa Polski. Rząd Polski wyraża gotowość do rozmów o formie udziału naszego kraju w kolejnych etapach rozwoju europejskiego systemu obrony przeciwrakietowej. Z zadowoleniem przyjmujemy deklarację administracji USA o gotowości do realizacji w nieodległym terminie zapisów ubiegłorocznej Deklaracji o współpracy strategicznej, w szczególności jej postanowień odnoszących się do wzmocnienia naszego potencjału obrony powietrznej. Przewidujemy też w najbliższym czasie intensywne konsultacje ze stroną amerykańską nt. dodatkowych form dwustronnej współpracy wojskowej.

Planowana wkrótce wizyta szefa polskiej dyplomacji w Waszyngtonie będzie dobrą okazją do zainicjowania w nowej formule tzw. dialogu strategicznego, zgodnie z zapisami Deklaracji z sierpnia 2008.

Powyższe zagadnienia były też tematem dzisiejszej rozmowy telefonicznej Ministra Spraw Zagranicznych Radosława Sikorskiego z Sekretarz Stanu USA Hillary Clinton.

DEON.PL POLECA


Tworzymy DEON.pl dla Ciebie
Tu możesz nas wesprzeć.

Skomentuj artykuł

Komunikat MSZ ws. decyzji USA
Wystąpił problem podczas pobierania komentarzy.
Nikt jeszcze nie skomentował tego wpisu.